Home » 2014 » February

Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443

Jeta dhe veprimtaria e Gjergj Kastriotit-Skënderbeut deri më 1443

Gjergj Kastrioti lindi rreth vitit 1405. Ishte fëmija i parafundit në familjen me shumë fëmijë të Gjonit e të Vojsavës. Këta kishin katër djem (Stanishën, Reposhin, Konstandinin e Gjergjin) dhe pesë vajza (Marën, Jellën, Angjelinën, Vlajkën e Mamicën). Kur lindi Gjergji, i ati, Gjon Kastrioti, ishte sundimtar i një shteti…

Didi-Maxhuni, intensifikim i bashkëpunimit policor mes Shqipërisë dhe Kosovës

Didi-Maxhuni, intensifikim i bashkëpunimit policor mes Shqipërisë dhe Kosovës

Drejtori i Pёrgjithshёm i Policisё sё Shtetit, Artan Didi, zhvilloi sot njё takim me Drejtorin e Pёrgjithshёm tё Policisё sё Kosovёs, Shpend Maxhuni dhe delegacionin e kryesuar prej tij. Nё qendër tё këtij takimi ishte ecuria e deritanishme e bashkëpunimit mes policive e tё dy vendeve, si dhe intensifikimi i…

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca dhe Polonia kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” me zhvillimet në Krime të Ukrainës dhe u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të bëjnë gjithçka të mundur për të ulur tensonet. Deklarata është bërë nga ministrat e jashtëm të tre vendeve të Bashkimit Evropian. Tre ministrat…

Putin: Të mos përshkallëzohet dhuna në Ukrainë

Putin: Të mos përshkallëzohet dhuna në Ukrainë

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se nuk duhet të ketë përshkallëzim të mëtejshëm të dhunës në Ukrainë. Këto komente ai i bëri gjatë bisedës telefonike me liderët kryesorë të Bashkimit Evropian, ka njoftuar Kremlini. Me këtë rast, zoti Putin ka theksuar “rëndësinë e jashtëzakonshme të mos lejimit të…

Skandalet e Diplomacisë

Skandalet e Diplomacisë

Tafil Duraku    Tash e pesëmbëdhjetë vjetë të plota dhe më tepër, bile edhe shumë më përpara, skandalet e diplomacisë vendore e ndërkombëtare, sa vinë e shtohen në kurriz të shqiptarëve dhe të Shqipërisë shqiptare. Deklarata më e re antishqiptare del nga goja e diplomatit evropian, Komisionerit për Zgjerim, Stefan…

1 2 3 5