Home » 2014 » May

Britanikët e braktisën Ali Pashën

Britanikët e braktisën Ali Pashën

Ali Pasha dhe Shqipëria në arkivat britanikë. Dr. Irakli Koçollari sjell në një libër dokumentet sekrete për Pashain e Janinës nga vitet 1807-1811 Megjithëse kanë kaluar pothuajse dyqind vjet nga koha e vrasjes së Ali Pashës, hemogjemonit më të njohur të Epirit, të fundit të shekullit XVIII dhe fillimit të…

Situata politike, Blushi: Shqipëria po qeveriset nga paaftësia, feja mbush vakumin e shtetit

Situata politike, Blushi: Shqipëria po qeveriset nga paaftësia, feja mbush vakumin e shtetit

ELBASAN-Deputeti i PS-së Ben Blushi prej disa kohësh po përcjellë kritika për aspekte të qeverisjes. Gjatë prezantimit të librit “Hëna e Shqipërisë” në Elbasan ai u shpreh se Shqipëria po qeveriset nga paaftësia. Duke folur për realitetin politik dhe shoqëror Blushi theksoi se Shqipëria është një vend ku nuk zbatohet…

Liria, themeli i shoqerise

Liria, themeli i shoqerise

Rozina Lukaj, kryetare e forumit te gruas te FDSH dega Livorno Liria është në të njëjtën kohë parim dhe vlerë. Liria dhe të drejtat e njeriut qëndrojnë në themel të njëra-tjetrës. Meqë liritë themelore, si shprehje praktike e këtij parimi, janë ende larg realizimit të tyre nga të gjithë, mbeten…

Interviste eskluzive- Eduart Ndocaj flet per gazetaarberia.com duke mbrojtur te perndjekurit e sulmon enverizmin

Interviste eskluzive- Eduart Ndocaj flet per gazetaarberia.com duke mbrojtur te perndjekurit e sulmon enverizmin

Eduart Ndocaj, kandidati per deputet i PS ne Lezhe permes intervistes eskluzive te dhene per gazetaarberia.com i dergon Rames mesazhin qe te shkeputet nga Meta e te distancohet nga Diktatori. Ai i kerkon Rames te denojne komunizmit dhe krimet e tij, te qeveris me ish te persekutuarit e jo me…

Familja dhe martesat Gay

Familja dhe martesat Gay

Nga Enkel Demi Duke u përfshirë pa dashje në një debat në lidhje me martesat gay, kuptova se kisha përfunduar në pozita mbrojtëse, teksa më telendisën dhe më quajtën homofob. E gjitha kjo ndodhi, sepse unë besoj që e vetmja bërthamë që çon një shoqëri përpara është familja heteroseksuale. Jemi…

Sfidat e zgjedhjeve te Kosoves 

Sfidat e zgjedhjeve te Kosoves 

Alban Daci Kosova eshte ne fushate per zgjedhjet e parakohshme. Edhe pse perpiqen te japin nje fryme te re demokratizimi dhe modernizimi, fushata e partive politike te Kosoves nuk del jashte uniformes ballkanike. Takimet vazhdojne te behen neper lokale dasmash, lideret vazhdojne me shume te flasin per te kalumen se…

Mziu për “Agon Channel”: Me projekte serioze po i ndryshojme pamjen Kamzes

Mziu për “Agon Channel”: Me projekte serioze po i ndryshojme pamjen Kamzes

Një investim prej 55 milionë eurosh do t’i japë fund njëherë e përgjithmonë problemeve të furnizimit me ujë në Bashkinë e Kamzës, banorët e së cilës do të mund të furnizohen me ujë 24 orë në ditë pa ndërprerjeje. Kryebashkiaku Xhelal Mziu në një intervistë për “Agon Channel” tha se…

1 2 3 17