Eduar Ndocaj: Poshte Enveri me kelyshet e tij, jam me te perndjekurit ne cdo kohe

minim-300x161Eduart Ndocaj, kryetar i FDSH ka reaguar permes facebook per greven e te perndjekurve duke shkruar: Ka mundesi qe Rama na ka tregu drejt, pertej te Majtes e te Djathtes eshte vetem Enveri. Keta duan me legalizuar diktatorin dhe Diktaturen me te eger qe pati Shqiperi ne keto 75 vite. Poshte Enveri dhe kelyshet e tij, jam me te perndjekurit ne cdo kohe.

Eshte hera e pare qe nje ish kandidat per deputet i PS del hapur per te pendjekurit. Kjo verteton me se miri faktin se me PS ne zgjedhjet e 23 Qershorit u bashkuan edhe ata ish te perndjekur, ose familje te perndjekura, por qe besonin se ne Shqiperi duhet te kishte nje rotacion pushteti duke u dhene nje pergjigje efikase edhe ish te perndjekurve te cilet vazhdojne te jene te perndjekur nga te gjitha qeverite e tranzicionit.

Ish-të përndjekur të tjerë politikë do të nisin protestat para Parlamentit. Në krye të tyre është Partia Mendimi i Djathtë Liberal e Shkodrës që për zgjedhjet e 23 qershorit bëri aleancë me Edi Ramën. Ata kanë dalë nga koalicioni, pasi Rama ka shkelur marrëveshjen dhe së bashku me Ilir Metën duan të instalojnë simbolet e diktaturës.

Ai u beri thirrje ish te pendjekurve duke u thene se: ““Nuk jemi shërbëtor të askujt, duam distancimin nga e kaluara. Do jemi ne ata që do ta ngremë popullin në këmbë me gjakun tone.
U kam bërë thirrje të gjithëve: Hajdeni mblidhuni o burra t’ia thyejmë një xham këtij Parlamenti, se ne na ka dekë ora të gjithëve, t’ia thejme nji xham të dalimem mjete të buta me domate a kastraveca, t’ia thejmë një voe (vezë) kresë (kokës) Ilir Metës, a noj tjetri… këtyre horrave, këtyre kastravecave”.