Sfidat e zgjedhjeve te Kosoves 

IMG00784-20140522-0826Alban Daci

Kosova eshte ne fushate per zgjedhjet e parakohshme. Edhe pse perpiqen te japin nje fryme te re demokratizimi dhe modernizimi, fushata e partive politike te Kosoves nuk del jashte uniformes ballkanike. Takimet vazhdojne te behen neper lokale dasmash, lideret vazhdojne me shume te flasin per te kalumen se per te tashmen. Cdo kush i perdor heronjte sipas qejfi dhe interesi. Madje ndonjehere edhe pse per fat te keq kollozet e vertete te Kosoves nuk jetojne me, kjo fushate te jep pershtyjpjen sikur Adem Jashari e Ibrahim Rugova jane ne fushate dhe rivale me njeri-tjetrin edhe pse vepra e tyre nuk kane qene asnjehere ne rivalitet por vetem per kauzen e perbashket te Kosoves.

Gjithashtu, karakteristike tjeter ballkanike e ndoshta tipike shqiptare jane katapultimet qe behen sa ne nje parti ne nje tjeter. Pak figura te reja qarkullojne.

Sfidat e ketyre zgjedhjeve jane, afirmimi i nje subjekti te ri sic eshte Nisma. Per mendimin tim dhe duke pasur parasysh eksperiencen shqiptare, ky subjekt do te dal dobet nga keto zgjedhje. Kjo jo per faktit se nuk mirepritet ne Kosove, por se politika e Kosoves ka krijuar tashme nje sistem qe vetem konfimon subjektet e vjetra e nuk le hapesire per te rejat. Gjithashtu, Nisma ka pak kohe qe eshte themeluar dhe nuk din cte bej me pare, te formoje e kristalizoje strukturat apo te fitoje zgjedhjet.

Sfide tjeter ne keto zgjedhje eshte deshira e Ramush Haradinaj per tu kthyer fuqishem ne keto zgjedhje. Me gjithe karizmen e vete personale qe ka, nuk ka personalitete qe do ta ndihmonin ne nje rezultat te kenaqshem ne keto zgjedhje.

Une, mendoj se beteja e vertete ne keto zgjedhje jane tre subjekte, PDK, LDK dhe VV. Mandje, jam i bindur se suprize ne keto zgjedhje do te jete VV, e cila pas marrjes se Prishtines e punes se Shpend Ahmetit, ka rritur besimin tek kosovaret per nje ndryshim pozitiv te politikes dhe te menyres se qeverisjes.

Megjithate, sfida me e madhe pas ketyre zgjedhjeve do te jete raporti me Presidenten aktuale te Republikes, e cila duket se tashme ka fituar nje autonomi dhe na jep pershtypjen se eshte e paprekshme. Une, mendoj se Presidentja aktuale e Republikes do te vazhdoje te jete e paprekshme per sa kohe ajo po luan nje politike pro perindimore dhe reformues.