Eduart Ndocaj, Kandidati i Lezhes ben raportin nje vjecar te Qeverise Rama- Asnje sukses, vetem deshtime!

10154265_774905472541451_1763282999601374548_nEduart Ndocaj, Kandidat i Lezhes ben reagim e tij ne nje raport qe mund te konsiderohet raporti vjetor i Qeverise Rama dhe sipas tij, kjo qeveri ka deshtuar ne cdo iniciative apo aksion.

 

Ja cfare shkruan z. Ndocaj: Kjo qeveri ka 12 muaj qe lobon neper bote pa arritur asnje sukses ne terren edhe pse ky lobim po i kushton milion dollare neper hotele lluksose e sherbime te tjera. Me pak fjale, sipas z. Ndocaj, me parate e taksapaguesve shqiptare po tallen ca sharlatan qe neper bote perdorin emrin e Shqiperise dhe te Qeverise, por per qejfet e veta dhe te grave te tyre, per canta te shtrenjta dhe nuk arrijne te bejne asnje kontrate apo gje konkrete ne permisimin e imazhit te Shqiperise dhe Qeverise.

Sipas z. Ndocaj, shendetesia ka qene nje sektor i premtimeve te medha dhe ndryshimeve te medha. Ajo qe ka ndodhur ne te vertete, eshte se ky sektore vetem se eshe perkeqesuar edhe me shume. Sidomos pas skandalit te fundit edhe te spitalit privat Hygenia, ne Tirane ne te cilen jane arrestuar tre mjeke per sherbim te keq ose te munguar kundrejt pacienteve edhe pse kishin paguar shifra te majme parash sipas tarivave te vendosura nga ky institucion shendetesie. Sipas z. Ndocaj, higjene neper spitalet publike le te per te deshiruar, saqe hyn i shendosh e del i semure, cdo paciente qe shtrohet ose operohet eshte i detyruar t’i bleje ilacet neper farmacite e doktorave qe i kane vjedh nga fondet publike dhe i shesin privatisht ose edhe me keq ne tregun e zi. Dy ministri te tjera qe sipas z. Ndocaj kane deshtuar ne misionin e tyre jane e rendit dhe mbrojtjes, ku situata e sigurise sot ne Shqiperi, per fat te keq eshte e ngjahsme me ate te viteve ’97, e mbushur me atentate mafioze, trafik droge, avion qe ulene  ngrihen neper bregdet dhe neper arat djere. Gjitashtu z. Ndocaj denoncon faktin se firmat e medha, te cilat kane qene te njohura me pare per invazion fiskal vazhdoje te jene ashtu edhe sot, sepse kane lidhje me disa ministra dhe kane paguar shume te majme. E deshtuar per z. Ndocaj eshte edhe Ministria e Ceshtjeve Sociale, sepse sipas tij edhe tregtaret e Lezhes bejne pjese tek realitet social i vendit. Punesimi jo vetem qe nuk eshte stimuluar, por per shkak te levizjeve per interesa te ngushta, papunesia eshte rrit, car do te behet me tregtaret e Lezhes dhe familjet e tyre qe po mbahen peng nga disa halabake qe kane marre nen kontroll kete qytetet dhe e kane vene ne sherbimin e tyre? Ky eshte nje turp per Ministrine e Ceshtjeve Sociale dhe per vete Qeverine.

Sipas z. Ndocaj nje turp i madh eshte edhe per Ministrine e Mbrojtjes, qe forcat e armatosura i ka kthyer ne ne njerez qe mbledhin kanoqe neper kanale e neper bregdet. Kjo nuk ka ndodhur asnjehere ne asnje qeveri te me parshme, as ne qeverite kuinslige.

Sipas z. Ndocaj, Drejtesia le per te deshiruar, ai i konsideron gjykatat dhe prokorurite jashte cdo standardi, sepse ndeshkojen njerezit e pambrojtur e te thjeshte dhe jo ata qe bejne trafik me tonelata droge, qe bejne korrupsion apo abuzojne me detyren.

Sipas z. Ndocaj, Parlamenti i sotem, nuk eshte parlamenti i shqiptareve e qe duhet te perfaqesoje shqiptare, por parlamenti i krimineleve, trafikanteve dhe hajduteve qe jane ulur kembekryq aty pasi ia kane blere ose vjedhe voten qytetarit.

Sipas z. Ndocaj, Ministria e Energjitikes eshte lene ne harrese edhe nuk po ben asnje reforme konkrete. Madje, per turp eshte rikthyer perseri pagesa afrove, qe ne gjate fushates e kemi denoncuar si vjedhje. Humbje te rrjet vazhdojne te jene te medha. Gjithashtu edhe situata ne miniera eshte mesjetare dhe disa grupe kriminale qe kane marr peng kete sektor vazhdojne te marrin miliona dollare qe perfundojne ne llogarite bankare ne Zvicer dhe nuk bejne asnje investim per zonat ku jane minierat, per sigurine e punetoreve apo edhe per hapje te galerive te reja sipas standardeve te kohes.

Sipas z. Ndocaj e deshtuar ne misionin e saj eshte edhe Ministria e Mjedisit. Deri me sot nuk eshte marre asnje mase ndeshkuese per asnje minister mjedisi edhe pse pyjet jane shkaterruar dhe mjedisi, shfrytezimi i lumenjeve eshte ne nivelet me katastrofike te shenuara ndonjehere. Eshte per te qeshur fakti kur ministri aktual me nje lopate ne dore del e thote se kemi mbjellur 100 rrenje pishe apo ahu, kur gjate dites jane prere te pakten mijera. Industria e idruri ka lidhje direkte me pushtetar e me deputet qe perdorin pushtetin e populli per tu pasuruar e per te rrenuar natyren e mrekullueshme shqiptare.

Sipas z. Ndocaj edhe Ministria e Ekonomise ka deshtuar ne misionin e saj, vazhdohet te manupolohet opinioni publik me shifra te rreme per rritjen ekonomike, per zvogelimin e borghi dhe per rritjen e investimeve te huaja. Askush nuk e di realisht cila eshte situata ekonomike reale ne vend. Pak para ca ditesh nga nje studim qe beri Fakulteti Ekonomik i Universitetit te Tiranes deklaroje se nese ekonomia shqiptare vazhdon me keto ritme i duhen rreth 70 vjet per te qene ne standardet e BE.