Mirditoret jane te vendosur te largojne Kolen e Viliaj

1291956_823694617662536_1044215126_n
Kjo skuader sidikalistesh anti mirditore qe arriti te manipuloje, mashtroje, largoje protestuesit e HEC-it nga vendi i ngjarjes per tu dhene mundesi turqeve mundesi te benin cte donin, edhe pse keta te fundit ishin drejtperdretj fajtore e pergjegjesit kryesor per vdekjen e 2 Mirditoreve te pafajshem qe punonin per nje rroge te mjerueshme ne krahasim me rrogen qe merrte nje punetore turk.
I vetshpallur kryesindikalist, Kol Nikollaj, nuk kerkoje arrestimin e pergjegjesve, sepse Veliaj sic duekt i kishte dhen urdher te qarte e te prere qe te bente gjithcka per te larguar vemendjen dja nga vendi i ngjarjes e keshtu firma turke do te perfitonte kohe si dhe interesat e politikes qe fshihen pas saj.
Te dashur mirditore, une, ju bej thirrje qe keta individe qe kane 23 vite eksperience mashtrimi dhe zhvatje te lekeve tuaj, tu mos u besoni e t’i kapni shkopin mbi ta, sepse jane bere miliardere duke fituar mbi djersen tuaj e duke ju shkelur ju te drejtat nga mengjesi ne darke.
Keta lloj sindakalistesh kane me shume se 100 vjet qe duke perdorur edhe pushtetin kane skllaveruar Mirditen tone.
Nuk ekziston ne asnje vend te botes qe nje sindikate te lavdroje qeverine apo ministrine e punes sic e beri Kol Nikolla me Ministrin Erjon Veliaj, uke e pergezuar ate per faktin se ne te vertete nuk kishte bere asgje per ceshtjen e punetoreve te HEC-it te Qafe Molles e per me teper nuk kishte marr as mundimin te bente nje vizite ne terren per tu njohur vete me realitetin e hidhur ku kane punuar, ose jane skllaveruar mirditoret.
Pra, Kol Nikolles te skllaverosh mirditoret eshte pune e mire , te paguash 5 her me pak nje mirditore se nje turke eshte pune e mire, qe firma turke te mos paguaje taksat e punetoreve ne miniere pune e mire , te mos sigurosh jeten e mirditoreve eshte pune e mire, te mos marrin rrogen kta 400 punteore prej 6 muajve sipas Koles eshte e drejte.
Jo more Kole kjo eshte katastrofe per detyrene qe t’i padrejtesishte e mbane ate, sepse nuk je zgjedhur nga asnje minatore aty dhe duhet te japesh dorheqjen nje dite e me pare. Gjithashtu edhe Erjon Veliaj eshte i deshtuar ne misionin e t’i anti mireqenie. Keta te dy duhet te japin njehere e me pare doreheqjen nga institucioni ku drejtojne ne menyre te pa drejte.
Eduart Ndocaj, Kryetar i FDSH