Morali i mosdoreheqjes eshte akt mafioz

eduard-ndocaj-300x225 (1)Eduart Ndocaj

Edhe kreret e mafies boterore kane vrare, vjedhe dhe masakruar ekonomite kombetare, nderkomtare si dhe kane kane masakruar familje te tera. Megjithate, asnjeri prej tyre nuk eshte penduar e nuk kane dhene doreheqje nga aktivitetit i tij, por ka vazhduar te forcohet derisa rivali (rivalet) jane bere me te forte dhe e kane eliminuar.

Politika shqiptare  ashtu si mafia qe ne vitet e komunizmit ka perdorur kete stradegji, ku Enveri eleminoje te gjithe kreret e mafjes komuniste per te drejtuar kupolen e tij.

Kjo metode e drejtimit te shtetit e  eliminimeve brenda lloj te stilit mafioz pak me raste me te rralla e jo shume te bujshme ka vazhduar edhe sot.

Ne vitin ’92 u instalua nje sistem te mafjoz dhe jo demokracia ashtu sic besuan shume qytetare. Kemi nje ser skandalesh te renda ne periudha te ndryshme politike e nuk kemi asnje doreheqje, asnje te ndeshkuar e asnje te burgosur nga radhet e mafies shteterore.  jo te demokracise ku skandalet e nje pas njeshem te gjdo kryeministri apo ministri asqe eshte marre si baze dorheqja po eshte mbeshtetur nga njerzit qe e rrethojne ate.

Menjehere pas rrezimit te Regjimit, ndodhi skandali, ku ish drejtuesit e regjimit me mizore qe kishte njohur bota, nuk u ndeshkuan per bemat e tyre c’njerezore, por u moren ne mbrojte. Madje, u shperblyer keta maskarenjt pse bene nga vit burg, e jo ata qe ishin persekutuar e internuar per 50 vjet rrjesht.

Me vone ndodhen piramidat qe gllaberuar parat e shqiptareve te fituara me shume djere ne emigracion. Askush nuk mbajti pergjegjesi personale per kete akte te rende dhe askush nuk i ktheu me leket e shqiptareve.

Menjehere pas piramidale erdhir Qeveria Nano, qe ishte qeveria me e korruptuar dhe e papergjegjshme qe kishte njohur historia e Shqiperise. Ne periudhen e Nanon me kryeminsiter Meten, u vodh thesari i Shqiptareve, askush nuk mbeti pergjegjes e flori qindra vjecare i shqiptareve u zhduk pa nam e nishan

Erdhi ne 2005 PD ne pushtet me slloganin “Duar te pastera” e nuk mori as guximin te ndeshkonte asnje pushtetar te meparshem edhe pse provat ishin sheshit. Berisha bertiste nga mengjesi deri ne darke ne fushate se Nano eshte padrino, hajdut e ne fund asgje. Nuk u ndeshkua asnje zyrtar i Nanos. Berisha u martua me Meten me nje martese cingare e ndodhi 21 janari, u vrane kater qytetare te pafajshem, u plagos edhe nje gazetare. PS ne ate kohe bertiste me te madhe se do te ndeshkonte pergjegjesit. Me 23 qershori PS me slloganin e bukur Rilindja, erdhi ne pushtet. Nuk beri asgje per 21 janarin, nuk beri asgje per vjedhjen e Metes, perkundrazi e beri Kryetar Parlamenti.

Ne 12 muaj kjo qeveri ka thyer cdo rekord te te skandaleve duke filluar nga ushtria qe e shkaterroje perfundimisht duke e reduktuar ate ne 8 mije ushtare dhe duke i diskriminuar ato ne aksione  te heqjes se mbeturinave. Vrasjet te njerezve te biznesit, vrasje te larve te hesapeve, aksidente si ne kohe lufte e Ministri i Brendshem as nuk denjon te jap doreheqjen. Vdesin punetore, shfrytezohen punetore e Minsitri i Punes e Mireqenies Sociale as nuk denjon te jape doreheqjen.

 

PRA TE DASHUR SHQIPTARE NE JEMI TE UDHEHQUR NGA MAFJA DHE JO POLITIKANE. KETA OSE JANE VETE KRERET E MAFJES OSE THJESHTE VEGEL E SAJE GJITHSESI NE S’KEMI DEMOKRACI DHE E VETMJA SHPRESE ESHTE FDSH,  EMIGRAZIONI DHE DIASPORA