Skandali i Sarandes dhe qellimi i Kokedhimes

rama-koco

Te gjithe ne te ndershmit, te thjeshtet, idealistet u beme pre e skandalit te Sekretarit te Kokedhimes qe ne kembim te vendit te punes te zonjes i kerkon vajzesn 14 vjec per te plotesuar deshirat e tij seksuale.
Kishim plotesisht te drejte te shokoheshim, sepse kishim te benim me nje bedofil qe perdori pushtetin per epshet e tij seksuale. Emri Kodhedhima u be me i klikuari ne internet, me i permenduri ne median e shkruar e vizive. Kohet e fundit zv. Kryeminstri filloje te fitonte terren ne imazhin mediatik. Po shfaqej shpesh ne media e po prezantonte nje model tjeter nga ai i Qeverise. Kokedhima nuk poe duronte kete gje, sepse ai po harrohej nga njerezit e nga mediat. Emri i tij permendej ndonjehere vetem nga Berisha qe e lidhte ate me te kaluaren.
Gjithashtu, thuhet se Kokedhima nuk mjaftohet me faktin se de facto eshte Kryeminister i Jugut. Ai kerkon post konkret ne ekzekutiv. Te gjithe e dinin se i ashquajturi sekretari i tij eshte imoralist me tendenca pedofolie. Atehere a ka mundesi qe Koco nuk e dinte? Koco njihet si nje person qe ka nje intuite te jashtezakonshme e sidomos aftesi te medha per te njohur njerezit qe e rrethojne.
Nga kjo mund te themi se Koco perdori te ashquaturin e tij sekretar si karrem mediatik per te fituar terren ne publik. Ka edhe dicka tjeter qe fshihet ne kete skandal. Koco do te justifikoje skandalin per te lene mandanin. Por si do e ler mandatin Koco? Koco njihet si njeri qe bezdiset nga mjedise qe ka shume llafe e shume te pranishem. Politikanet i ka quajtur historikisht si parazitet e shoqerise. Ai ka hyre ne politike per shkak te siperrmarjes dhe jo se i pelqen politika. Madje ne gjithe jeten e tij ka bere lobiste dhe jo politikanin. Koco preferon vetmine e meditimin. Keshtu ai nuk po e duron don jeten e Parlamentit. Prandaj. Per shkak te skandalit te themi te mirekurdisur, do te marr post ne Qeveri, ndoshta Ministrine e Ekonomise e keshtu, sipas parimit te Rames, duhet te lere edhe mandatin.
Koco vuan per lidership te forte, per te komanduar te tjeteret, per te qene protagonist e per te lene gjurme ne nje sistem. Mundesia me e mire per te bere kete eshte te behet Minister i Ekonomise. Ndoshta fillimi i muajt shtator do ja plotesoje kete deshire Kocos.