Tirane- Vatra Jon e FDSH sjellin me afer Kosoven e Shqiperine

10612576_829604310404900_8545883300924386488_n 10629575_829552497076748_823429252801699672_nSot, u realizua ne Tirane takimi i dyte mes shoqates kulturore Vatra Jon dhe Frontit Demokristian Shqiptar (FDSH). Ne kete takim ishin perfaqesuesit e Vatra Jon, kryetari i saj pergjithshem Lek Dukajgjini, kryetari i Vatra Jone per Shqiperine Vlash Margjoni qe eshte edhe kryetar i FDSH per Milotin, kryetar i FDSH per Pejen, Gezim Qeku.

Takimi ishte organizuar e drejtuar nga z. Eduart Ndocaj, Kryetar i Pergjithshem i FDSH. Ky takim pati per qellim perafrimin e Kosoves me Shqiperine ne fushen kulturore, folklorike. Pritet se nga bashkepunimi i Vatra Jon me FDSH te vijojne programe e takime te tjera te rendesishme kulturore qe do te forcojne konceptin e bashkimit kulturor mes Kosoves e Shqiperise, si dy shtetet nga i njejti komb, ai Shqiptar.
Z. Ndocaj ne kete takim theksoje fakti se nuk ka komb kosovar dhe i cilesoje tradhtare ata intelektuale e gazetare qe duan ta krijojne kete alibi dashakeqe.
Sipas z. Ndocaj ka dy shtetete, Kosove e Shqiperi e vetem nje komb, shqiptar si nje nder me te hershmit ne Europe.