13 vjet nga sulmi i 11 shtatorit. Bota te mbroje demokracine

sulmet-e-11-shtatorit_1
Nën masa të shtuara të sigurisë, Shtetet e Bashkuara shënojnë sot përvjetorin e trembëdhjetë të sulmeve terroriste të 11 shtatorit, 2001.

Ngjarja që ka ndryshuar botën ka lënë rreth 3,000 njerëz të vrarë. Terroristët e Al Kaidës kanë rrëmbyer aeroplanë të pasagjerëve dhe kanë sulmuar ndërtesa në Nju Jork, Uashington dhe Pensilvani.

Përvjetori i sivjetëm vjen në kohën kur Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre po përballen me kërcënimin e militantëve të Shtetit Islamik, të cilët kanë pushtuar pjesë të mëdha të territorit në Irak dhe Siri. Së fundmi, ata kanë vrarë edhe dy gazetarë amerikanë.