Caci i bananeve drejt Bankes se Shqiperise

10659292_563202610452141_1839659565295483433_nNje prej njerzve te akuzuar me shume per korrupsion gjate qeverisjes se ps i projektuar per vendin e Guvernatorit!.
Pas arrestimit te Guvernatorit Fullani,oligarket me ne krye edi ramen qe tashme drejtojne vendin kane gjetur si duket njeriun qe do te mbroje interesat e tyre financiare duke kapur keshtu edhe sektorin bankar,nje nga me te rendesishmit.
Anastas Angjeli, ish ministër i financave në qeverinë e Fatos Nanos,ka qene njeriu me i perfolur nga ky i fundit per korrupsion.Çdo kujt i kujtohet Caci i famshem qe lideri i opozites se asaj kohe z.Sali Berisha do ta etiketonte si ”Mamuthin e korrupsionit”ne Shqiperi.Ilir Meta do te ishte gjithashtu nje nga njerzit qe e ka akuzuar hapur Anastas Angjelin per korrupsion dhe krijim monopolesh gjate ushtrimit te detyres si minister.Por do te ishte ish shefi i tij Fatos Nano qe do ta injoronte dhe turperonte edhe ne vendlindjen e tij,duke i kujtuar maunet me Banane,aferat korruptive,duke e quajtur nje mjeran te zi te vogel qe e breu pa meshire sistemin me korrupsionin e tij dhe etjen per tu pasuruar,madje Nano ja tha edhe ne sy te nenes se Cacit.Por njerez si ai nuk e kane per gje ti ofendosh,ti poshterosh ti akuzosh,ata zvarriten dhe per çudi pershtaten shpejt ne kopeshtin kriminal te ”rilindjes”Gjithsesi na habit fakti,çne kjo dashuri e tanishme per Cacin?Nuk eshte ndonje çudi vete pushteti qe lindi pas 23 Qershorit ka te njejten fytyre dhe ngjyre me moçalin e Cacit,dhe sot ne tregun e ndyre ne te cilen luan qeveria rama-meta ai eshte personi i duhur qe pushteti i krimit te zhvilloje operacionet financiare te pastrimit te parave dhe mbrojtjes nga evazioni.Caci pra do te jete njeriu qe parate e krimit dhe trafiqeve do ti pastroje duke i kthyer ne te ligjshme si edhe do te kryeje operacionet e klanit te pushtetit rama-meta.Te gjithe e dine qe Caci është kaq i lidhur me pushtetin sa nuk rron dot pa pushtet, pa para.Por te gjithe e dine gjithashtu egon e tij te perhershme per tu dukur duke shperndare ne eter dhe duke u shitur shqiptareve se eshte i kualifikuar dhe shume i zoti ne financa,kur ne te vertete karriera e tij ka qene veçse deshtim dhe ka sjelle gjithmone nje grope te zeze per ekonomine shqiptare dhe per shqiptaret.Dihen lidhjet e Koço Kokdhimes me Anastas Angjelin.Edi Rama me projektimin qe ka bere per te rikthyer nje prej xhaketave te vjetra te korrupsionit ne drejtimin e Bankes se Shqiperise ligjeron perfundimisht korrupsionin qeveritar dhe nuk jep asnje shprese se ligji dhe duart e pastra do te vendosin ndonje dite ne kete vend.Anastas Angjeli ka qene padyshim individi me i perfolur dhe fytyra me reale e qeverisjes socialiste te 97-2005,dhe çdo kujt i kujtohet se arsyeja qe e majta humbi zgjedhjet ishte pikerisht korrupsioni dhe ku ne maje te piramides qeverisese ishte Caci-Cani,i pari i akuzuar jo vetem nga opozita e asaj kohe por nga i gjithe spektri politik,dhe i dyti po ne funksionin e guvernatorit te Bankes qe u perfol nga vjedhja e floririt ne Krabe.Me vendosjen e Cacit si Guvernator te Bankes se Shqiperise,ujkut i jane vendosur melçite ne qafe siç thote popull