Papa Francesco dhe Skenderbeu

1513826_581803695234257_2048387710_nAlban Daci

Neser vjen Papa ne Shqiperi ne nje vizite qe sipas meje do te jete historike e do te ndryshoje shume gjera per shqiptaret dhe Ballkanin. Po te ishte Skenderbeu gjalle ja kush mund te ishte dialogu mes te dyve:

Papa: i nderuar shpetimtar i Krishti. Ju falenderoj per mikepritjen.

Skenderbeu: Shejteri, kam vite qe e pres kete moment.

Papa: Vatikani e Krishterimi i kane shume borxhe Mnreterise tuaj te bashkuar dhe shqiptareve.

Skenderbeu: Shejteri, populli shqiptar eshte nder popujt me te vjeter ne Europe, eshte nder popujt e pare qe themeloi kishat katolike ne Ballkan. Une bashke me vellezerit e mi trima shqiptare luftuam te vetem per 25 vjet kunder turqve e ju vetem na premtuat e nuk na mbeshtet. Populli shiqptar i dhuroi botes Nene Terezen, Pape Albanin e shume figura te tjera te rendesise boterore ne krishterim.

Papa: po shpetimtar i Krishtit. Jane te gjitha te verteta. Po kete radhe do ju sjelle pelhurat qe ju premtuam atehere.

Skenderbeu: ju falemners. Por klima ka ndryshuar e moti eshte ngrohur. Pastaj turqit bashke me kinezet sjellin cdo dite pelhura te lira e te mira ne tregun e Krujes!

Papa: ju shqiptaret jeni nder popujt me fisnike ne Europe dhe ne emer te Europes se krishterte kam ardhur tu kerkoje ndjese per te gjitha padrejtesite kombetare qe ju kemi bere. Per Kosoven, Camerin, per 1913, 1919 per Jalten dhe per braktisjen 50 vjecare te regjimit komuniste.

Skenderbeu: kemi vuajtur shume e padrejtesisht si popull. Ka ardhur koha qe Europa dhe Vatikani te kthejne syte nga ne.

Papa: vizita ime e konfirmon kete dhe me besim ne Zot, do ja ndalim kete here! Zoti i bekofte shqiptaret!