Rama mashtroje Gjermanin, len Europen e martohet me Kinen

rama-vucic
Kryeministri Edi Rama dhe homologu serb Aleksandar Vuçiç kanë nisur një vizitë tre-ditore në Kinë. Kryeministri Rama sikurse edhe ai serb Vuçiç gjatë kësaj vizite do të takohen me homologun e tyre kinez Li Keqiang, ku përpos temave ekonomike do të bisedohet edhe për Kosovën, pavarësinë e të cilës Kina nuk e ka njohur ende.

Kryeministri Rama pritet të takohet me homologun e tij serb, Vuçiç, para se ata të takohen në Serbi. Sipas informacioneve që përcjell “Presheva Jonë”, bëhet me dije se Rama do të takohet dhe me kryeministrin kinez, Li Keqiang, ku pritet të diskutojnë për disa projekte të rëndësishme në fushën e infrastrukturës, transportit e energjisë.

Një ndër pikat e rëndësishme të diskutimit është firmosja e një kontrata për Portin e Shëngjinit që do t’i jepet edhe pse i ishte premtuar Kosovës.