Rajoni i Ballkanit ne prag lufte!

128484_0201-putin_f

Alban Daci

Duket sikur ngjarjet e historia ndonjehere perseriten. Sot, per vizite zyrtare, familjare e vellazerore ishte Putin ne Beograd. Ai u perqafua, u puth me kryeministri serb. Ky i fundit i premtoje se do te jene gjithmone ne te njejten anetar. Pra, kjo kupton se Serbia do te jete vellai i Rusise ne Ballkan. Rusia duke sikur eshte zgjuar nga gjumi dhe tani e ka mendjen per espansion. Putin e provoje forcen e Perendimit ne Krime, te cilen e mori. Perendimi, perseri i percare dhe u limituan vetem me disa sanksione kunder Rusise. Gjermania mblodhi Konferencen e Berlinit ne te cilen shfaqi hapur tendencat e para Luftes I per Ballkanin Perendimore dhe vijen bregdetare te Adriatikun. Kete here stimuloje Shqiperine si nje pergjgije kunder vellau te Rusise ne Ballkan, Serbise. Ngjarjet e fundit ne Beograt jane pjese e nje strategjie shume te rrezikshme, qe Kryeministri Rama nuk po e kupton. Serbet jane armatosur, jane modernizuar ne ushtri, por vazhdojne te kete probleme ekonomike. Rusia duket ne forme e serbia kerkon te dal nga stanjacioni ekonomike dhe izolimi ekonomike permes nje aventure te re, pra drejt nje lufte. Vizita e Putin ne Beograd eshte pjese e ketyre skenareve te mundshme e Serbia ka marre garanci nga Putin se do te jene bashke ne cdo sfide. Ky eshte edhe kuptimin i shprehjes i Kryeministrit serb se, ‘Serbia e Rusia do te jene gjithmone bashke’. Skenari mund te jete njelloj si ai i Dukes se Austrise ne Bosnje. Mund te kete ndonje atentat kunder Kryeministrit shqiptar si pretekst i mjaftueshem me fillu nje konflikt i nxehte mes serbeve e shqiptareve. Lufta po troket ne dyert e Ballkanit.