Home » 2014 » November

Ngrihet per here te pare flamuri kombetar ne institucionin shqiptar te Lugines se Presheves

Ngrihet per here te pare flamuri kombetar ne institucionin shqiptar te Lugines se Presheves

Për herë të parë/ Lugina e Preshevës vë flamurin shqiptar në institucione (video) Në Luginën e Preshevës, 28 Nëntori është shënuar me vendosjen e flamujve kombëtarë në ndërtesat e institucioneve në Bujanoc e Preshevë. Kryetari i sapozgjedhur i Këshillit Kombëtar Shqiptar, Jonuz Musliu, në ballkonin e këtij institucioni sot vendosi…

LSI ve ne prove PS per ndryshimet e hartes se ndarjes territoriale

LSI ve ne prove PS per ndryshimet e hartes se ndarjes territoriale

LSI vë në provë PS, kërkon ndryshimin e hartës së ndarjes administrative, Tavo draft në Kuvend për t’i vënë një emër grek Pas përplasjeve për biznesin fason dhe procedurat parlamentare, koalicioni PS-LSI po shkon drejt një tjetër sfide, kërkesës për një ndryshim në ligjin për ndarjen administrative-territoriale të Shqipërisë. Dy…

Purdhenimi i ciftit ne Fier, autoret: Nuk rezistuam dot kur pame vajzen e zhveshur

Purdhenimi i ciftit ne Fier, autoret: Nuk rezistuam dot kur pame vajzen e zhveshur

FIER-Endri Goga dhe Shaban Skeja kanë pranuar para Policisë së Fierit përdhunimin e vajzës në Seman, madje burimet policore bëjnë të ditur se 20 vjeçari Goga ka qarë para grupit hetimor. Gazeta “Panorama” boton sot pjesë nga dëshmia e Gogës i cili ka deklaruar se plani i tyre fillestar ishte…

Papa Françesk a filloi vizitën në Turqi

Papa Françesk a filloi vizitën në Turqi

Papa Françesk sot e ka filluar një turne triditëshe në Turqi, me ç’rast pritet të takohet me presidentin e këtij vendi, Recep Tayyip Erdogan, dhe me klerikun më të lartë mysliman në Turqi, Mehmet Gormez. Turqia është vend me popullatë shumicë myslimane, por në aspektin kushtetues është shtet sekular. Zyrtarët…

Çelet në Greqi Qendra Kulturore Shqiptare!

Çelet në Greqi Qendra Kulturore Shqiptare!

Atë që nuk e bënë politikanët dhe shteti shqiptar për 24-vjet, e bënë shqiptarët! Plot 24 vjet premtime për një nga çështjet më të rëndësishme të komunitetit shqiptar në Greqi nga politikanë, ministra, ambasadorë dhe kryeministra shqiptarë. Ishte kthyer në një nga “karamelet” më pa kosto. Vinin dhe pa asnjë…

Ismail Kadare rrëfehet për “La Repubblica”: Flet për diktaturën, librat, serbët, Kosovën dhe pse nuk do të bëhet President

Ismail Kadare rrëfehet për “La Repubblica”: Flet për diktaturën, librat, serbët, Kosovën dhe pse nuk do të bëhet President

Në një intervistë për “La Repubblica”, Kadare rrëfen Shqipërinë mes së kaluarës dhe së ardhmes. Shkrimtari, i ndodhur në Tiranë për të prezantuar librin e tij të fundit “Mëngjeset në Kafe Rostand”, flet edhe për marrëdhënien me diktatorin shqiptar Enver Hoxha, patriotin e tij. Në qendër të mendimeve, e ardhmja…

Vlora shpalos flamurin 70 metra të gjatë në tragetin e linjës Vlorë-Brindizi

Vlora shpalos flamurin 70 metra të gjatë në tragetin e linjës Vlorë-Brindizi

Një flamur 70 metra i gjatë shpaloset sot në qytetin bregdetar të Vlorës. Flamuri është shpalosur në tragetin e linjës Vlorë-Brindizi. Ai është vendosur në njërin krahë të tragetit. Ky veprim është bërë në kuadër të festës kombëtare të Pavarësisë së Shqipërisë. Një flamur i tillë është shpalosur dhe në…

Vazhdon skandali: Drejtoresha qe u gjente dashnore drejtuesve te LSI

Vazhdon skandali: Drejtoresha qe u gjente dashnore drejtuesve te LSI

Vazhdojnë hetimet për ish-drejtoreshën e Drejtorisë Arsimore të Lushnjes, e cila akuzohet jo vetëm për korrupsion, por edhe për favore seksuale, të cilat ua kërkonte mësueseve. Sipas hetimeve, ish-­drejtoresha e Arsimit, Luiza Tabaku, në disa raste është përpjekur të ushtrojë ndikim tek mësueset femra që tentonte të rekrutonte apo kishte…

1 2 3 15