Neser eshte nje dite shperthimi kunder deshperimit

20150226_123135Neser nuk eshte nje dite e zakonshme si shume dite tjera. Shume shqiptare si dele e shiten voten me date 23 qershor e bleresit ne shumicen e rasteve kane qene aksioneret e LSI qe ju sulen nje populli te pangopur e nenshtruar.
Ne te tjereve qe ishim ne politike ne zgjedhjet e 23 Qershorit na dukej vetja kot. Kudo qe shkonin nuk pysnin a kishim shkolle, a kishim projekte per permisimin e jetes komunitare, por gjeja e pare qe na kerkonin duke na vene edhe ne siklet ishte: sa leke na jepni ju per voten se ata te LSI e kane rrit pazarin.
Kete e kam pare vete e nuk eshte perralle. Dy javet e fundit ne shtabin tim elektoral te Nj. 11, cdo dite me largoheshin njerez dhe i shihja te gjithe te LSI.
Filozofia ishte e qarte atje merrnin ose do te merrnin leke e une nuk u jepja gje. Shqiptaret nuk u shiten vetem per leke me 23 Qershor. Ata u shiten edhe per jeten perrallore qe Rilindja me ne krye Ramen u premtoje.
Pra, shume shiqiptar menduan troc, thane te marrim leket tani tek LSI se tek PS do te gjejme punen!
Deluzioni i madh i endrave te prallisura nga PS ndodhi kur Rama sapo mbaruan zgjedhjet beri koalicion me Meten.
Rama nuk solli agje te re, por ai nxorri mesime driteshkurtra nga Meta duke menduar se populli shqiptar duron pafundesisht e ne momentin qe merr pushtetin behen te gjithe dele.
Kete strategji Rama vazhdoje deri me sot duke rritur zhgenjimin si asnjehere me pare tek shqiptaret.
Rama nuk rriti vetem zhgenjimin, por rriti mjerimin dhe ju vrau shpresen mijera shqiptareve.
Kjo situate reale do e bej neser qe protesta te jete nje proteste hakmarrese kunder dyshes Meta-Rama.
Nese nuk eshte pranvere arabe, por mund te konsiderohet dita e gjykimit te madh popullor te kesaj qeverie antipopullore.
Neser nuk eshte proteste politike, nuk eshte protesta e Opozites kunder Pozites.
Neser eshte protesta e popullit kunder dyshes Rama-Meta.
Neser qytetaret nuk duhet te merren me policine, me institucionet, por duhet te merren me njerezit e veshur me kostum e kollare qe mashtruan e manipuluan shqiptaret me 23 Qershor.
Neser populli duhet te merret me ministrat, zv. Ministrat, Drejtoret dhe Deputetet qe po pasurohen ne kurrizin e popullit te mjeruar e rrenuar ekonomikisht.
Kudo qe do i shihni neser keto kategori personash kapni e hudhni ne kosha plehrash ashtu sic ben ukrahinasit me deputetin e tyre.
Shkoni te gjithe tek Parlamenti e kapni per zhelesh keto sharlatan deputete.
Ato kane vite qe ju kane kapur ju e ju justifikohet nese ju i kapni te pakten njehere.
Keshtu edhe ata me ne fund mesojne se populli nuk jane dele ashtu sic ju kane konsideruar vazhdimisht. A. Daci