EDHE ZOTI PO FLET SHQIP PER DEMOKRISTIANET!

PDK,energji te reja per sukses.

Tani sefundmi Partia Demokristiane me shumicen e kryesise,vendosi te rreshtohej ne kualicionin e majte,ndoshta me te drejte,te idhnuar[merzitur],apo dhe eshte pare pragmatizmi nga shumica e kryesise.
Kurresesi nuk duhet te kishte carje ne parti,pasi vendimi i shumices duhet respektuar,rregullat e lojes ne politike nganjehere demtojne shumicen e shendoshe dhe te pergjegjeshme por nuk duhet shmangur
kesaj pergjegjesie asnjehere forca e ndikimit dhe gadishmeria politike ne ballafaqimin korrekt e sierioz brenda llojit.Megjthese PDK i perket Qendres se djathte,i jepet e drejta demokratike te ndertoje e te bashkepunoje edhe me aleanca qe jane jashte programit,statutit e parashikimeve afatgjata.
Ndikimin kryesor ne kalimin e aleances se majte e dha kryetari PDK-se Z.Ndoka,pasi me argumentat e tij krejt transparente e te njohura edhe nga publiku,kreu i PD-se Z.Basha kishte vendosur perfundimisht te mbetej kryetar i partise se vet dhe jo lider i opozites.
Nje parti politike leviz per te mbijetuar e rritur,e jo per tu atroptizuar,ndaj dhe levizja e votuar nga shumica ishte me shume e detyruar sesa e deshiruar.Gjithesesi Z.Ndoka eshte vertete politikan i maturuar,e shikon me gjate te ardhmen e partise,sepaku deri me tani,kurse pas zgjedhjeve do shikohen edhe te korrat.Ndersa oponenti i tij ne parti Zv-Kryetari Z. Eduart Ndocaj,pas vendimit politik te partise ka mbajtur qendrim ndryshe me thekshmeri ne krah te se djathtes,e vecanerisht ne krah te kandidatit te PD-se ne Lezhe.Dukeshmerisht Z.Ndocaj eshte i frymezuar djathtas e nga perendimi,pa kurrefare pragmatizmi,politikan i ri indipendent i sigurte ne qellimet e tij per te ardhmen ne politike.Z,Ndocaj eshte i vendosur ne sjelljet e veprimet e tij,per momentet jo te dashuruara nga Kryetari Ndoka,pasi ai me maturine dhe pjekurine politike e shikon kompromisin si domosdoshmeri.
E verteta qendron se ne kampin Demokristian nuk ka carje,perkundrazi,bashkpunim e debat konstruktiv per te ardhmen e partise.Ky debat i shendoshe e pa hatermbetje rrit Z.Ndoka si kryetar te PDK-se,afrohet fryma e tipit Blushi per nje politikberje te shendoshe te se ardhmes.Debat i mrekullueshem e vellazeror ku tashme duket se edhe Zoti po flet shqip per demokristianet.
Hapja e ketij debati te shendoshe e konstruktiv eshte frymezim demokristian edhe per te tjeret.Vetem ne PDK-askush nuk i frikesohet tjetrit,pasi asnjeri nuk vuan nga komplekse te shkuara,te gjithe sebashku bejne subjektin e vetem politik ne Shqiperi te painkriminuar.
Ky eshte sukses ne nje perballje e kryelarte,merite e cila i takon lidershipit te PDK-se ne seleksionimin e figurave drejtuese ne qender e baze.Vetem debati i shendoshe e konstruktiv zhvillon e rrit partine duke mos lene hapesira per carje e ftohje me njeri-tjetrin.
Them se PDK-eshte mire e me te ardhme ne ngjitje.

Nga-Agron Prebibaj.