Eduart Ndocaj:Jankullovska eshte shekulli i Shqiptareve do e bashkojme Shqiperine e madhe ;

Qe kur erdhen sllavet nga karpatet Rusise te paret e Jankullovskes ishin sherbetore te ILIRET (para ardhesit E Shiptareve) . Sot del nje debile sllave dhe mendoka se per nje ore shfaroska shqiptaret , kan 6 shekuj qe turqelit, greket, dhe kto sllavet po mundohen te na shfarosin po ne kemi qen gjdo shekull me te forte dhe me te bashkuar , edhe ky shekull eshte I Shqiptareve eshte koha qe Europa dhe Amerika te riparojne gabimin qe bene para 100 vitesh duke na ndar ne 5 shtetet , eshte koha qe shqiptaret te bashkohen ne nje komb edhe po qe se duhet edhe nje lufte le te vije se te gjithe sebashku do ta fitojme . Edhe une jam I gatshëm të marrë përgjegjësitë e mia per Kombin tim po qe se do ket nje lufte siq mendon kjo neperka Jankullovska. Kemi 600 vjet qe mbrohemi per ekzistenc skemi sulmuar asnje komb tjeter dhe ja kemi dal me se miri te mbrohemi , dhe Jam i bindur se edhe sot ja dalim por duhet bashkim i gjithe shqiptareve kudo qe ndodhen Neper bote dge ne trojet Shqiptare , Eshte koha te bashkojme trojet Shqiptare eshte e vetmja shpres per nje Europe te forte dhe te bashkuar dhe paqesore . Pa shqiptare te bashkuar zdo te ket as Europe te forte dhe paqe ne Europe . 

Fronti Demkristian Shqiptare eshte pro bashkimit komtare ne nje shtet Shqiptare dhe fdsh kerkon nje bashkim paqesore dhe ne mbeshtetje te nderkomtareve , nuk mund te jemi 12 milion ne pes shtete po ne nje shtet dhe kjo duhet te behet me apo pa deshiren e slavo &grekeve ky bashkim eshte i pa shmangeshem . FDSH eshte dakord qe po qe se lirine duhet ta marrim me gryken e pushkes  le te behet se pa liri dhe pa dinitet asnje Shqiptare smund te jetoje,

Fronti Demokristian Shqiptare eshte i prere se qofte edhe nje Shqiptare seshte i lire ne trojet e tije  ateher te gjithe ne sjemi te lire .

Rrofte Kombi Shqiptare rroftr Shqiperia e madhe

Kryetari FDSH

Eduart Ndocaj .