Gjykata e Kukësit ka dhënë këtë të premte masën e sigurisë “arrest me burg” për Nderim Lushin,

Gjykata e Kukësit ka dhënë këtë të premte masën e sigurisë “arrest me burg” për Nderim Lushin, i arrestuar nga policia disa ditë më parë si organizator i protestës në Rrugën e Kombit. Nderim Lushi akuzohet për “tubim të paligjshëm”. Ai u arrestua ne datën 4 maj, ne kohen kur dhjetëra banorë protestuan kundër pagesave te faturave te prapambetura te energjisë, duke bllokuar edhe “Rrugën e Kombit”. Gjatë protestës u shënuan edhe përplasje mes policisë dhe banorëve. Shefi i rendit Albion Xhitoni kërcënoi me arme tubuesit e per këtë arsye u pezullua nga Ministria e Brendshme.