Ja qfar shkruan ELIDA nga kurbeti : Urime Ndrece Deda….Jam krenare qe ekzsiston nje model si JU!

10429379_880593058620089_7727862993546009349_nnga FB e saje Eli Da (Elida)

Jeta larg vend tendi tend ,nuk te lene mundesine te perfshihesh dhe te behesh pjese e ndryshimeve te pritshme.

Zgjodha te jetoj shume larg ,dhe berja e politikes ne distance nuk eshte ,as produktive ,as e lehte .
Vjen nje moment kur heshtja thyhet ,jo per hir te politikes por te njerezve qe e perfaqesojne ate .Nuk munda te hesht dhe kete radhe per Ndrecen…
Kam shkruajtur dhe here tjeter per kete djale te fisem te Mirdites sime .Jam ndjere krenare ,kur mendimit tim, i jane bashkengjitur me qindra konsiderata te larta per te .Njohja ime me Ndrecen, ka qene thjesht si mirditas.Kam ngelur e befasuar nga deshira dhe perkushtimi i tij per te ndihmuar cdo mirditor…
Jo vetem deshire, por i ka ndihmuar shpesh duke marre rrisk mbi shpatullat e tij…( ngela e befasuar se ne mirditoret ,nuk e kemi shume tradite per te ndihmuar njeri tjetrin…Emoticon smile )…Nuk kam njohur kurre nje mirditor ne Tirane,qe te kete ndihmuar patriotet e tij ,sic ka bere Ndrec Deda
Me eshte dhene rasti te takoj shume miq dhe shoke qe njiheshin me Ndrecen…Ndjeja frymemarrje kur degjoja qe flitej me konsiderata te larta per karakterin e tij ,profesionlizmin dhe vlerat e mrekullueshme njerezore…
E adhuroj personalitetin e ketij te djali te Mirdites sime …
Ai eshte individ dhe nuk eshte turme …
Mbron me mencuri parimet e se drejtes edhe nese i duhet te rrezikoje karrieren…
Ndreces do i duket e habitshme , nese cilesoj faktin, se shpesh ka debatuar me Edi Ramen ,duke mbrojtur mendimin e tij me argumenta dhe fakte …Nuk ka gabuar ,pasi karakteri i tij i forte ,qendresa ,per te drejten,kristalizoi mendimin e Kryeministrit Rama ndaj mirditoreve…
Ju e shikoni se Kryeministri i Shqiperise ju ka dhene nje mbeshtetje te madhe mirditoreve ,hapesira konkurimi dhe perzgjedhje me aftesi ne dikaskteret me te larta te qeverisjes vendore e qendrore…e une nuk gaboj se zanafilla e krijimit te respektit per mirditoret ,ka qene Ndrec Deda …
Njeriu i beses i punes , joshi gjithe kolacionin e se majtes ,ta sjelle si kandidature ne vendin e burrave fisnike dhe grave te mencura mirditase
Kemi lexuar ,kemi jetuar ,kemi pare dhe po shikojme dita dites ,se per te bere ndryshimin ,nuk kemi nevoje thjesht per njerez te mencur…Mencuria mund te kanalizohet ne cdo lloj drejtimi…
Qe te ndodh ndryshimi ,duhen njerez me zemer ,mencuri,perkushtim dhe deshire …E kush mund te jete me mire se Ndreca per kete …???
Mesuesi gjthmone ndjehet krenar me nxenesit e tij…Shikoj ne kete fushate ,nje mesues legjende te vullnetit te mire dhe punes se palodhur ,profesorin e nderuar Ndue Gega qe me tolerance dhe vullnet te kristalte, percjell stafeten e suksesit ne breza…Profesori eshte i bindur ne energjine pozitive dhe boten e mrekullueshme te ketij djali per te bere me shume ndryshime ,ne vendin e tij…
TE dashurit e mi,miq ,shoke ,kushurinj…te njohur e te panjohur …
Mua personalisht ,nuk me lidh asgje jetike me Mirditen…Nuk me lidh as puna as jeta aty..
.Me Mirditen me lidh ENDRRA …Me lidh varri i babait tim,i xhaxhait ,i gjysherve te mi…Me lidh krenaria si mirditase …(Na thone se jemi te zgjuar …por njerezi e zgjuar bejne zgjidhje te zgjuar…)
Ne emer te endrres sime per kete vend ,vendosa te hy ne fb ,dhe t’ju ftoj te jeni krah Ndreces ne kete fushate …
Ai ka nevoje per gjithsecilin nga Ju…Ndreca eshte mesuar te punoje ne grup ,me miq e shoke …prandaj bashkohuni te gjithe bashke ,se ai nuk do ju le vetem kurre…

Para disa kohesh ,rezervova te drejten per te qene qytetare amerikane .Ishte emocion…U ndjeva falenderuese ndaj ketij vendi demokratik,ku mund te realizosh cdo enderr…por kam derdhur shume lot ate dite .Me certifikaten si qytetare e ketij vendi,hypa ne tren dhe mendoja “Perse duhet te ndodhe keshtu…Perse ne shqiptaret jemi te lumtur kur behemi qytetare te nje shteti tjeter ….?
A do ndodhe nje dite ,qe kjo gjendje do marre fund …? A do ndodhe ndonje dite qe shqiptaret do e jetojne endrren e tyre ne vendin e tyre …”….
Ne keto vite pune dhe perpjekjesh te ashpra kam realizuar qe nuk ka enderr qe nuk behet realitet kur ka deshire dhe vullnet …
Bejeni Ndrec Deden ,udheheqes te endrres se perbashket te rinise mirditase ….Nuk do ju Zhgenjejse…Ju garantoj se lideri juaj do dije t’ju udheheqe ,e destinacioni do jete bashkejetese e paqme per te gjitha shtresat sociale te Mirdites …
Urime Ndrece….Jam krenare qe ekzsiston nje model si JU!