PDK ka qene gjithmon Majtas si me Pd ashtu Edhe me Ps sepse skemi asnje parti te djathte PD+PS= PPSH bajge e ndara ne dy pjes .

11024698_427866087380702_7496226204987099877_nAsnje Demokristian Shqiptare nuk mund te jete as Socialiste as Komunis me bindje politike. Bashkjetesa osé Bashk Qeverisia ne demokraci mund te jete e bashkuar me nje force politike te majte apo me te djathte ne thojza per te miren e vendit osé mund te bashkohet per reforma qe na dergojne ne drejtimin e duhur drejt Europes se qytetruar ku bazohet ne filozofine demokristiane. Kalimi i PDK ne kualicionij e majte nuk ishte se demokristianet e donin siç shprehet ne nje sondazh fallco te bere nga njerez jo kopetent dhe me bindje te eger komuniste ku eshte infektuat nder vite PDK Kalimi eshte pjese e nje mbi jetese per te ardhmen e PDK per zgjedhjet qendrore 2017 . Po Mendimi im ishte se PDK duhet te kishte dal e vetme ne zgjedhjet lokale ndoshta kishim marr me pak kshilltare po do kishim marr me shum perkrahje nga demokristianet e verte qe kan 24 vite qe kerkoje dinjitet dhe korajo nga udheheqesit e PDK-se ku jan mbyllur ne nje guacke te mvarur totalisht mas kualicioneve PD komuniste dhe PS po ashtu komuniste qe kan marr peng shqiperin dhe shqiptaret ne 24 vite demokraci . Demokristianet kane nevoje te ken perfaqesim dininjitoz ne vendimarrje lokale dhe qendrore jemi mbi 600 mije katolik dhe kam bindjen se me nje skuader te forte udheheqese demokristiane ata do votonin me deshire PDK, ata do mbeshtetini me force filozofine demokristiane sepse edhe ata e dine se shqiperin vetem me bashkqeverisje demokristiane Majtas apo djathtas ska rendesi sepse ne Shqiperi ska patur kurre nje te Parti te Djathte dhe kete e ben te pa vlere krahun sepse PD+PS= PPSH eshte nje bajge ndar ne dyshe dhe per kete une nuk merziten se ka shkon PDK . Ajo qe me merzit eshte se klasa politike demokristiane eshte treguar jo shum e afte nder vite me bashke qeverisie duke pare se sot PDK eshte ne nivelin me te ulet historik per faj te mungeses se korajos ne vendim marrje , dhe u tregua jo e afte me PD ne tratativa per bashk qeverisur bashkitë ne kualicion te djathte . Dhe po tregohet e dobet edhe ne krahun e majte ne bashkpunim me kualicionet per interesa te ndryshme te disa individeve te caktuar duke Dale kundra nje pjese te mire elektoratit demokristiane . Ka ardhe koha qe edhe PDK te forcohet me djem dhe vajza te rinje te reformohet per te pas nje te ardhme me te mire per shqiperine dhe demokristianet e vertet qe nuk kan interesin personal po interesin e komunitetit katolik dhe interesin e shqiptareve ne gjtha krahinat. PresidentI FDSH dhe Zv. Kryetar I PDK Eduart Ndocaj