nje inerviste speciale mbi jeten e NENES TEREZE

Ne televizionin Rrokum-tv, Prishtine, ne nje inerviste speciale mbi jeten e NENES TEREZE

Ne pamundesi per te ndejt ne meshen e shenjte qe u mbajt ne oret e vona te nates se sotme ne Katedralen e Prishtinës, gazetareve te tv prestigjoz ne Prishtine Rrokum-Tv, u kam dhene nje interviste te zgjeruar qe u transmetu po sonte ne edicionin qendror te lajmeve. Me vjen mire qe kisha qene ne te njejten linje me kryeipeshkvin, imzot Dode Gjergji, per te kumtuar faktin se vuajtjet, semundjet, padrejtesite shoqerore, lufterat etj, nuk jane te religjioneve, por te mbare botes njerezore, dhe se po ta degjonte Bota zerin e dashurise se Nenes Tereze per tu sherbyer njerezve ne nevoje nuk do kishim aq shume luftera, kaq shume mizori dhe dyndje emigrantesh.
Mesha solemne e quajtur “Festa e Nënë Terezës”, datë kjo e cila përkon me ditën kur ajo ndërroi jetë, u mbajt ne prani te besimtareve te shumte, përfaqësues të institucioneve të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare, nderkohe qe u bënë lutje për më shumë paqe në mbarë botën.