Home » 2015 » November

Davutuglu, optimist për marrëveshje me BE-në

Davutuglu, optimist për marrëveshje me BE-në

  Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu. Kryeministri i Turqisë, Ahmet Davutoglu, po takon udhëheqësit e Bashkimit Evropian në Bruksel, në përpjekje për të arritur marrëveshje për frenimin e migrantëve në Evropë. Turqia pret të sigurojë para dhe koncesione politike, në këmbim të forcimit të kufijve dhe mbajtjes së refugjatëve brenda…

Jahjaga fton për dialog midis subjekteve politike

Jahjaga fton për dialog midis subjekteve politike

Presidentja e Kosovës, Atifete Jahjaga, ka vlerësuar mbarëvajtjen e manifestimit të organizuar nga tri subjekte politike, më 28 nëntor, dhe ka çmuar, siç ka thënë, sjelljen e dinjitetshme të të gjithë qytetarëve të Kosovës në ditën e festës. Opozita ka protestuar të shtunën kundër marrëveshjes me Serbinë për formimin e…

Maqedonia përfundon gardhin në Gjevgjeli

Maqedonia përfundon gardhin në Gjevgjeli

  Maqedonia, të dielën, ka përfunduar ndërtimin e gardhit me tela në kufi me Greqinë, në përpjekje për të kontrolluar hyrjen e migrantëve. Gardhi prej tre kilometrash është ngritur nga ushtria në pikën kufitare Gjevgjeli. Autoritetet e Maqedonisë kanë marrë vendim që të lejojnë brenda territorit të tyre vetëm ata…

Vatra shqiptare etnike feston Pavarësinë në Kurbin

Vatra shqiptare etnike feston Pavarësinë në Kurbin

Në kuadrin e ditës Kombëtare të 103 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë grupi ” Vatra Shqipëtare Etnike” e themeluar në Kurbin ka organizuar veprimtari artistike. Në një atmosferë mjaft të gëzuar pjesmarrësit kanë sjellë në këtë aktivitet emocionues mbresa dhe kujtime nga trevat shqiptare!. Me ndjenjën e patriotizmit dhe të…

Maqedonia ngre gardh me tela në kufi

Maqedonia ngre gardh me tela në kufi

  Ushtria në Maqedoni ka nisur të ngrejë një gardh me tela në kufirin jugor me Greqinë. Zyrtarët në Shkup, megjithatë, kanë thënë se nuk do të mbyllin plotësisht kufirin për refugjatët që ikin nga lufta. Një zëdhënës i qeverisë ka thënë se qëllimi i gardhit është që “të menaxhohet…

Kurti “ka refuzuar” të japë deklaratën para prokurorit të rastit

Kurti “ka refuzuar” të japë deklaratën para prokurorit të rastit

  Departamenti për Krimeve të Rënda në Prokurorinë Themelore të Prishtinës ka bërë të ditur se ka filluar hetimet kundër deputetit Albin Kurti, i cili dyshohet se ka kryer veprat penale: shkaktimi i rrezikut të përgjithshëm, përdorimi i armës dhe pengimi i personit zyrtar në kryerjen e detyrave zyrtare. “Policia e…

Putin urdhëron sanksione kundër Turqisë

Putin urdhëron sanksione kundër Turqisë

  Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka urdhëruar sanksione kundër Turqisë, përfshirë ndalimin e disa mallrave dhe ndalimin e zgjatjes së kontratave të punës për qytetarët turq që punojnë në Rusi. Dekreti, i cili është publikuar në ueb-faqen e Kremlinit të shtunën, nuk e specifikon se cilat mallra do të…

1 2 3 6