Home » 2015 » December

NATO drejton raketat kah Putini: Gati të mbrojmë Turqinë!

NATO drejton raketat kah Putini: Gati të mbrojmë Turqinë!

Sipas asaj që shkruan Difesa Online, “pas tërheqjeve të raketave ‘Patriot’ gjermane dhe amerikane nga qytetet e Gaziantepit dhe Kahramanmaras, mbulimi me raketa tokë-ajër u është besuar baterive spanjolle”. Madridi, pas një qëndrimi 11-mujor, ka vendosur të zgjasë përfshirjen e tij në operacionin “Active Fence” deri në 31 dhjetor 2016.…

Ministri gjerman kërkon krijimin e një ushtrie evropiane

Ministri gjerman kërkon krijimin e një ushtrie evropiane

Ministri gjerman i Financave, Wolfgang Schauble u shpreh sot i gatshëm për të rritur shpenzimet ushtarake gjermane, në kontekstin e krizës së refugjatëve dhe shpreson për një ushtri evropiane të përbashkët. “Ne do të duhet të kemi më shumë mjete për iniciativat e përbashkëta përsa i përket mbrojtjes evropiane”, theksoi…

SHBA mirëpret marrëveshjen për “skllavet e seksit”

SHBA mirëpret marrëveshjen për “skllavet e seksit”

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur marrëveshjen midis Japonisë dhe Koresë së Jugut për zgjidhjen e çështjes së “skllaveve të seksit” gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në atë kohë, gratë janë detyruar të punojnë në bordellot e ushtrisë japoneze. Japonia ka kërkuar falje dhe do të paguajë një miliard jen, ose…

Rama iu uron festat personave me aftësi të kufizuara: Sa më shumë energji pozitive për të kapërcyer pengesat

Rama iu uron festat personave me aftësi të kufizuara: Sa më shumë energji pozitive për të kapërcyer pengesat

Kryeministri Edi Rama dhe ministri i MMSR, Blendi Klosi, kanë marrë pjesë në një takim për kujdesin social, në një qendër në Durrës. Gjatë fjalës së tij, kryeministri Rama ka thënë se kjo është një nismë e veçantë për më shumë përkujdesje sociale për këtë kategori. Sipas tij, lufta ndaj…

Artikulli i New York Times në vitin 1911/ Shqiptarët, raca më e shkëlqyer në Europë, por nuk mund të rrokin idenë e shtetit

Artikulli i New York Times në vitin 1911/ Shqiptarët, raca më e shkëlqyer në Europë, por nuk mund të rrokin idenë e shtetit

Më 21 maj të vitit 1911, prestigjiozja amerikane “New York Times” i kushtoi një artikull një vajze të re shqiptare që kishte marrë komandën e një ushtrie në betejën kundër turqve, pas vrasjes së babait të saj. Ishte Janica Martinaj, një 22 –vjeçare që NY Times e përshkruan si “Zhan…

1 2 3 13