NATO drejton raketat kah Putini: Gati të mbrojmë Turqinë!

nato-drejton-raketat-kah-putini-gati-t-euml-mbrojm-euml-turqin-euml-hdSipas asaj që shkruan Difesa Online, “pas tërheqjeve të raketave ‘Patriot’ gjermane dhe amerikane nga qytetet e Gaziantepit dhe Kahramanmaras, mbulimi me raketa tokë-ajër u është besuar baterive spanjolle”.

Madridi, pas një qëndrimi 11-mujor, ka vendosur të zgjasë përfshirjen e tij në operacionin “Active Fence” deri në 31 dhjetor 2016.

Raketat Patriot Pac-2 spanjolle (gjashtë raketëhedhës për një total prej 24 raketash tokë-ajër) janë vendosur pranë Adanas, qyteti i pestë më i populluar i Turqisë, 63 milje larg kufirit me Sirinë”. /Bota.al/