DOREZOHET PS, LIGJI NDOCAJ PER EMIRGANTET EDUART NDOCAJ DREJT FINALIZIMIT

fb_img_1475263079739
nga:Agron Prebibaj

Gjate ketyre 25 viteve eshte folur thuajse aspak per voten e emigranteve,nje mosperfillje ndaj pjeses me vitale te kombit qe per afro 25 vite e cila mbajti rreth 70 perqind te ekonomise shqiptare.Pra,ata bashkekombasit tane pertej kufijve nuk u shikuan asnjehere si vellezerit,bijte e bijat tona,por vetem si te njerkes,ata te punonin atje ne Perendim e ne te hanim parate e tyre,,nje mesazh ky aspak njerezor e dashurie per njerezit tane,pergjegjese mbetet realpolitika shqiptare,por nuk duhet shmangur pergjegjesia e e seciles familje shqiptare ne kerkimin e se drejtes se marrjes se pergjegjesise nepermjet votes nga familjaret tane.Pse jo familjaret tane ne emigracion te mos marrin pergjegjesi per kombin e vet, ata ishin me te sakrifikuarit,ata shtegtuan per nje jete me te mire per vete familjaret e tyre,udhetuan ne kembe e gomone,kishte te rrahur e te torturuar e dhimbja vjen me humbjen e jetes nga qindra shqiptare,sikurse kemi plot te tjere qe nuk u dihen as eshtrat.Mjaft e dhimbshme dhe e trishte kjo per nje komb ,aq me shume ndjeshmeri per ne si komb i vogel, ne vend qe kombi ti nderonte te humburit e te sakrifikuarit ne MUZEUN E MEMORIES e t`i respektonte ne vendimmarrje emigrantet qe ndryshuan Shqiperine,shtetaret tane treguan mosperfillje..Besoj se gjerat kane ndryshuar nga nje ze i vetem z.Eduart Ndocaj, pa perjashtuar mbeshtetjen e disa shoqatave ne Itali,Greqi etj,por edhe te elites.Ka afro tre vite qe FDSH e kryesuar nga z.Eduart Ndocaj,gerthet,ulerin e apelon nga Italia per mekanizmin e votes nga emigrantet.Mosperfillja per votim nga shtetaret tane eshte mjaft e qarte,pasi emigrantet nuk mund te manipulohen apo te blihen me nje thes miell, ndaj edhe duheshin spostuar.Mendoj se emigrantet do votojne ne keto zgjedhje se vete PS me liderin e saj gjate ketyre viteve kane ofruar zhgenjimin ne vend te shpreses,e kane me detyrim pasi zerat kritike brenda se majtes i duan bashkekombasit,ndaj edhe ju duhet nje suport nacionalist.Normalisht se ky ze eshte ligji Ndocaj,por duhet formuluar mire menyra e votimit dhe e numerimit te votave e cila sipas mendimit tim eshte krejt e thjeshte:Ne Itali,Greqi votimi te behet nepermjet postes e cila nuk kushton me shume se 5 euro,me siguri me fitim per postat e tyre,ndersa ne vendet e tjera patjeter se kemi nje kosto me te madhe me 2-4 euro me shume,porse emigranti qe desheron te votoje nuk e rendon kjo poste.Pastaj vete postat e Perendimit i dergojne keto prane KQZ ne Tirane,aty te ngrihet nje komision i numerimit te ketyre votave.Nuk mendoj se eshte zgjidhje votimi ne konsullatat tona,pasi aty kemi burokracira,radhe,tjetersim vote,lodhje, ecje nga 200-600 km,pra me shume shpenzime.Uroj qe ligji Ndocaj te behet realitet per secilin emigrant,student,nepunes etj ne Perendim.Jemi prane nje reaiteti te vonuar.