Pse urrehet kaq shume nje Minister i Jashtem? Shoqatat shqiptare peticion per doreheqjen e Bushatit.

20160929_202758Nga Alban Daci

Shumica e ministrave te jashtem ne keto vite nuk kane bere asgje per emigrantet neper Bote e sidomos ne Itali.
Megjithate, sa here qe kishte “qoka”, vinin e hanin e pinin.
Cfare ka ndodhur me Ministrin Bushati? Ky eshte Ministri i vetem qe ka pasur Shqiperia deri me sot qe mund te konsiderohet me i urryeri.
Po pse? Ditmir Bushati nuk ka kontakte me asnje shoqate shqiptare.
Ditmir Bushati nuk ftohet ne asnje feste apo aktivitet te komunitetit shqiptar ne Itali.
Pse ka ndodhur kjo? Bushati njihet si personi qe vdes per mondanitet dhe per “pord…false”.
Ati te gjithe emingrantet i duken qenie inferiore.
Madje, kete opinion ka edhe per deputetin Ndocaj vetem pse vjen nga emigracioni.
Ditmir Bushati ka zgjedhur te mbaj afer nje grup sekseresh konsullatash e ambasadash dhe kur duhet te bej me detyrim ndonje qoke protokollare e ben vetem me keta.
Keshtu ndodhi ne ashtquajturit takimin e Romes te ndodhur pak muaj me pare.
Ne kete takim pati perplasje me perfaqesuesit e shoqatave shqiptare e Bushatit qe zgjodhi rugen e perbuzjes dhe censures se detyruar.
Bushati vazhdon me rrugen e tij te perbuzjes dhe indiferentizmit.
Ai ka emeruar nje Konsulle te Pergjithshme, nje person qe nuk ploteson asnje kritet diplomatik apo shteteror dhe qe ska pasur kurre kontakte e marredhenie qofte rastesore me shoqatat shqiptare. Pra, Bushati vazhdon te mos i njoh shoqatat si institucione te mirefillta te shoqerise civile.
Tani ne Nentor eshte Samiti i Diaspores qe per fat te keq organizohet e drejtohet nga Bushati.
Sipas perfaqesuesve te shoqatave shqipate akoma nuk kane marre ftesat zyrtare e po ashtu thuhet, se do te kete perseri censure, sepse do te flasin vetem ata te grupit te seksereve te Konsullatave qe Ministri i ka shume per zemer.
Mendohet se shpejt shumica e shoqatave serioze ne Itali do te ndermarrin nje peteicion ku do te kerkojne doreheqjen e Bushatit.