Ndocaj: nuk është Shqipëria vendi i kanabisit, por Parlamenti

received_1774932756095846Eshte bere e turpshme dhe no sense qe Parlamenti i Republikes se Shqiperise eshte cerdhe e diskutimeve qe lidhen vetem me kanabisin.
Une, si qytetar dhe si deputet i Republikes se Shqiperise jam i shqetesuar per fenomenin e Kanabisit.
Jam po ashtu i shqetesuar, kur degjoj lajme se Mirdita vendi i fisnikerise dhe i punes se ndershme eshte kthyer ne vendin e prodhimit e trafikimit te kanabisit.
Ky aktivitet i rrezikshem qe po tjeterson ne menyre thuajse mafioze ekuilibrat ekonomike ne zone dhe ne vend, do te tentoje te ndryshoje po ne menyre thuajse mafioze edhe ekuilibrat politike ne zone dhe ne vend.
Ne shume vende te Botes qe perjetojne fenomenin e tranzicionit trafiqet e paligjshme duke perfshire edhe drogen jane bere sponsor te politikes duke e diktuar ate. Fenomene te tilla ne Shqiperi mund te jene te rrezikshme per te tjetersuar ekuilibrat politike dhe per te manipuluar mediat.
Une, mendoj se fenomeni i kanabisit nuk eshte kompetence dhe ceshtje e Parlamentit, ose te pakten nuk duhet te jete fenomeni i cdo jave.
Parlamenti i Republikes se Shqiperise ka 140 deputet nga te cilet vetem dhjete prej tyre mbajne fjalime e replika per cdo jave.
Te tjeret jane pokemona ose dele te urta dhe te mira.
Eshte e papranueshme se si keto dhjete persona e mbajne ne nje linje te vetme orientimin e diskutimeve dhe po ashtu censurojne deputete te tjere qe kane probleme konkrete per zonat qe perfaqesojne.
Si ka mundesi qe ndodhen permbytjet ne Lezhe dhe asnje deputete i ketij qarku nuk u ngrit ta trajtojnte kete fenomen. Pak dite me pare patem me ne fund reagimin e sinqerte te Bashkise se Lezhes qe deklaronte se nuk kishte kapacitete te perballonte permbytjet, sepse kishin vetem dy skavator e njeri ishte krejt i amortizuar.
Teme ne vete edhe kjo puna e bashkive tona, te cilat de jure funksionojne e de facto jane te falimentuar si bizneset e keqmenaxhuara.
Keta bashki kane mundesi te fryejne administraten me militante dhe nuk kane leke me ble dy skavatore.
Nuk e di se si do te ishte trajtuar ne mediat e Europes apo SHBA qe nje Bashkia e Madhe apo nje njesi e madhe administrative nuk ka mundesi te bleje dy skavatore e te pastroje dy kanale.
Pra, pushteti lokal ne Shqiperi ka degraduar ne ate menyre sa nuk vlene as sa nje qytetare qe mund te kete ne pronesi dy skavatore ne gjendje perfekte. Institucione alla shqiptarce e ka nuk ka interpretim tjeter.
Tani te rikthehemi ne arenen e Parlamentit.
Nje te enjte pasi me censuruan mua dhe disa kolege te tjere, sepse ne Parlament kishin folur gjithe kohes vetem ata dhjete persona e ne darke deshironin te shikonin ndeshjen e kombetares, me te drejte z. Brace i terhoqi vemendjen znj. Leskaj te mos linte te devijohej nga rendi i dites se kishte edhe diskutatante te tjere qe kishin prenotuar fjalen.
Eshte e turpshme qe ne ate Parlamente flitet per “lloqe” kafenesh e per histori personale e nuk flitet ne mendjen e gjuhen e sovranit.
Une, kam nje vite qe jam ne ate Parlament e nuk degjova njehere nje diskutim te hajrit. Disa here kam marre fjalen e disa here te tjera jam censuruar qe te mos e marr.
Interesat e shqiptareve i kam perfaqesuar me se miri jashte atij Parlamenti.
Mandje, qe kur kam hyre ne ate Parlament nuk kam mundur te bej asgje per Lezhen, nuk kam arritur te bej asgje per shume qytetare.
Ne keto kushte kam menduar ta frekuentoje sa me rralle te enjten e gallates ne Parlament e te qendroje me afer qytetareve dhe emigranteve.

Nga Eduart Ndocaj