Dilema mes Lindjes dhe Perendimit

fb_img_1483367952704Sigurisht ne kete these nuk bejne pjese te gjithe shqiptaret e kjo eshte nje gje e mire.

Disa shqiptare per shkak te orientimit politik dhe pasioneve historike e fetare e lidhin jeten e tyre me Lindjen.

Shume prej tyre kane pasionin e madhe per Turqine e disa te tjere per orientim politik dhe ideologjik me Rusine.

Keto dy te fundit po behen shume te ngjashme, Rusia dhe Turqia, ose me sakt dy protagonistet, Putin dhe Erdogan.

Ky i fundi i ka bere ndryshime te vazhdueshme Kushtetutes duke e kthyer Turqine nga Republike Parlamentare qe ishte ne nje model Presidencial, por ne fakt sulltanor e carist.

Erdogan eshte duke e zhdukur figuren e Kryeministrit dhe keshtu merr pushtet te plote edhe mbi ekzekutivin, po ashtu te drejten e dekreteve me force ligji pa qene nevoja per kontroll te Parlamentit si dhe te drejten e emerimit te gjyqtareve.

Kjo s’ka lidhje me Presidencializmin amerikane, sepse me ndryshimet e fundit kushtetuese qe pretendon te bej Erdogan, ai thyen princin e marredhenieve te institucioneve qe ne SHBA njihet check and  ballance.

Me ndryshimet e reja kushtetuese, ne Turqine do te funksionoje vetem parimi i pare check, pra qe Erdogan kontrollon gjithcka.

Ka disa politikane shqiptare ne Ballkan qe kane deshire te imitojne modelin politik te Putinit dhe te Erdoganit, per te pasur pushtet absolute e te perhershem.

Pra, jetegjatesine e tyre politike e lidhin me forcimin e marredhenieve nderpersonale e politike me Erdogan.

Politikani i pare shqiptare qe ka dalur hapur per te kete eshte Hashim Thaci, i cili viziten e tij te pare e beri ne Turqi e jo vetem kaq, por mori guximin te deklaronte marredhenie te mira e miqesore me Putin.

Pyetja e pare eshte: pse nga Stambolli, Thaci duhet te deklaronte per Putin? Sepse, sic e thashe, Erdogan dhe Putin kane te perbashket deshiren per te qene me pushtet absolute e te perhershem. Pra, kjo ne nje menyre ka kthyer hijen e Paktit te Varshaves, vecse kete here ben pjese edhe Turqia dhe njelloj si ne kohen e Bashkimit Sovjetik, nese ishe vella me njerin diktator duhet te ishe vella me te gjithe diktatoret e Bllokut te Lindjes. Keshtu Thaci duke deklaruar miqesi me Erdogan duhet te deklaronte miqesi edhe me vellaun e tij, Putin.

Deklarata e Thacit padyshim eshte me e renda qe nga vitet ’90, sepse kerkon te minoje kontributin e SHBA ne Rajon dhe miqesine tone me ta.

Si ka mundesi qe Thaci deklaron miqesi me Putin qe ka 15 vjet qe pengon anetaresimin e Kosoves ne Kombet e Bashkuara? Mania per pushtet i transformoka keq njerezit. Thaci eshte peng i pasioneve te tij per pushtet te perhershem e asbolute.

Deshira e disa shqiptareve per pushtet absolute  do i orientoje ata drejt Lindjes, drejt Erdoganit dhe Putinit! Pas Thacit, radhen e ka Ali Ahmeti qe nese bashkeqeverise me Gruevskin, person non grada per Perendimin, do te shkojne gjithnje me shume drejt Erdoganit dhe Putinit.

Po ashtu disa politikane per shkak te injorances se njohjeve te politikave nderkombetare besojne me te vertete se Trump e Putin jane e do te jene miq.

Prandaj, si me qene me Trump ashtu me qene edhe me Putin eshte njelloj!

Kaq naive jane keta sa po e cojne ose duan ta cojne Shqiperine drejt gremines nderkombetare.

Se pari, si individe, Trump e Putin nuk kane asgje te perbashket. Trump eshte me origjine gjermane e kjo e fundit dihet  per rivalitetin historik me Rusine.

Se dyti, Trump eshte sipermarres e pasion te madh ka kapitalizmin e lire. Ndersa Putin vjen nga shkolla e KGB me idene e prones se perbashket.

Se treti, interesat e SHBA ne Bote jane krejt te kunderta me Putin dhe Rusine, sepse amerikanet ofrojne modelin demokratik te zhvillimit dhe jo formen e imponimit te asimilimit dhe kolonjalizmit te Putinit.

SHBA bene Kosoven e Pavarur, e ndihmuan te krijoje institucionet e veta dhe te veteqeveris.

Ndersa Putin e pushtoje Krimene duke ngritur flamurin rus e duke cenuar hapur te drejtat e etnive te tjera.

Deri tani Shqiperia po tregon se nuk ka dyshime per NATO e per kete, nje merite te vecante ka edhe Ministrja e Mbrojtjes, znj. Kodheli, me formim e orientim te qarte Perendimor. Protagonizmi i saj ne Rajon po e shpeton Shqiperine nga rreshqitja drejt Lindjes.

Megjjthate, Shqiperia vazhdon te jete e rrezikuar per shkak nje reaksioni zinxhire qe eshte hapur me shqiptaret ne Rajon pro Erdoganit e per rrjedhoje edhe pro Rusise.

Ka elemente edhe ne politiken e Shqiperise qe e duan nje orientim te tille, por prania e SHBA-ve permes ambasadorit Lu eshte e forte dhe veshtire qe mund te ndodh ndonje lajthitje e Shqiperise per te riperqafuar Lindjen!

Nga Alban Daci