Protesta e sotme vetem rikonfirmoje Berishen si star te padiskutueshem

Shume zhurme per hiq gje. Ashtu sic e kisha parashikuar ndodhi. Pertej histerise te disave qe moren ne proteste, pertej deshtimit te fjalimit te Bashes dhe po ashtu tentatives per ta bere si proteste te shoqetise civile me fjalimin e disave qe askush nuk i degjoje me interes, kjo proteste shuajti perfundimisht dilemen e lidershipit te PD dhe ai natyrshem mbetet Berisha.

Kjo proteste, si nje arene karnavlaesh, me stilin e vjeter te 2000 lekeshit qe moren disa qytetare per te udhetuar drejte Tiranes deshmoje edhe njehere se PD nuk ka kauza dhe moralin per te bere nje ngritje qytetare kunder politikes se shumices.

E vetmja energji dhe force ne kohe deshperimi te thelle politike mbetet padyshim Berisha, i cili i vetem kerkon te ringjalle nje opozite te konsumuar dhe te “vdekur”.

Fjaluesit dhe protegonistet e sotem te protestes rikonfirmuar se protesta e sotme nuk kishe kauza, nuk perfaqesonte realitetin sociale, por vetem deshiren e nje asaj qe ne menyre te drejte vete Berisha e quajti partitokracia. Pra, Berisha si gjithmon eshte vigjilente ne analizat e tij, por kete raste termi i sakt “partitokraci” ishte per PD, sepse e gjithe protesta u organizua per te bere te mundur rikonfirmimin e forces politike te PD dhe te deshires se Bashes per te vendosur lidershipin e tij.

Basha sot deshtoje edhe njehere per te dyja, sepse PD deshmoje se s’ka kauza politike, nuk ka bere rinovim elitash e pi ashtu lidershipi i Bashes perballe atij te Berishes eshte nje hiq. Kete e kane konfirmuan milutantet e PD qe gjithe kohes brohorisnin emrin e Berishes e po ashtu ne shume statuse ne fb e kane quajtur Berishen si “mbreti i shqiptareve”.

Pak u moren me Bashen ose hiq fare.

Kurorezimi i parodie te tuprshme te dites se sotme ishte ndertimi i asaj cadre qe deshmon lodhjen e drejtuesve te PD qe nuk protestojne ne shi, por dua kushte e standarde. Pra, drejtuesit e PD kane akoma nostalgji per pushtet dhe per privilegje e nuk kane mendjen te sakrifikojne per kauza qytetare.

Panorama e personave qe rrethuan Berishen re ulur ne Bulevarde deshmoje edhe njehere hipokrizine e Opozites kur flet per drejtesi, per lufte kunder korrupsionit apo per sinqeritet politike.

Te gjithe ata qe ishin prane Bashes e Berishes jane po ata qe kane pasur privilegje e pushtet 20 vjecar, jane po ata qe kane rrenuar jeten e shqiptareve per 20 vjet.

Ne kete proteste per te hire te vertetes kishte vetem nje fitues politike e ky eshte padyshim kryeministri Rama, qe beri dicka qe nuk e ka bere askush deri me sot, trasmetoje live protesten e Bashes. Me kete akt Protesta nuk ishte me e Bashes, por u be e Rames dhe pranua si sukses i standardeve te tij demokratike qe ka krijuar si kryetar i shumices.

Ne historine e pluralizmit shqiptar ishim mesuar me replikat dhe akuzat e ashpeta qe benin lideret e Opozites dhe Pozites ne dite prorestash.

Ndersa sot Rama krijoje nje standard te ri, duke e falenderuar Opoziten per protesten si dhe duke e ftuar se ishte e mirepritur te protestonte sa here qe e mendonte te ardyeshme, por me mjete paqesore si sot.

Opozita sot sapo heqi cdo lloji dyshimi per humbjen  e saj te rende qe do te kete me 18 Qershor 2017.

Ata poshte  cadres do te vazhdojne per sa kohe eksponent te PD do te kene mundesi  ti paguajne me 2000 mije leke ne dite e persa kohe do ju dergojne pizza per te ngrene.

Nga Alban Daci