Shperthen Ndocaj ne Parlament: kjo politike eshte si politika kineze, politikanet milardere e qytetaret ushqehen me oriz


Deputeti Ndocaj mbajti sot perseri nje super fjalim qe do te mbahet mend gjate ne historine e pluralizmit shqiptar.

Ndocaj nder tjera tha:

– Ky Parlament merret vetem me akuza reciproke mes llojit. Keto akuza do i kishte zili edhe burgu me i famshem i Al Katrazit.

– Me akuzat qe ish Kryeministri i ben kesaj qevere, secili prej tyre duhet te bej te pakten nga 25 vjet burg. Atehere ky ish Kryeminister e ka Prokurorin e Pergjithshem dhe madje e ka si prokuror personal, atehere pse ben cdo te enjte nga nje ore e gjysme vetem akuza pa bere asnje denoncim? Duhet te marrin fund akuzat plolitike dhe te turpshme kunder Qeverise pas pasur asnje nisme ligjore e pa pasur referim ligjore. Si ka mundesi nje Qeveri qe ka marr 1 milion vota dhe ofendohet e shantazhohet cdo dite nga kjo Opozite?

– Kjo politike 25 vjecare eshte bere si politika kineze, sepse vetem kush merret me politike behet i pasur e milardere e populli me zor siguron orizin per te mbushur bargun. Kjo politike qe vetem pasurohet duhet te shkoje ne shpi.

– Vota e Emigranteve eshte tashme ceshtje e BE. Ftoj Opoziten dhe Poziten te merren seriozisht me Voten e Emigranteve si dhe te fusin ne listat e tyre per deputete edhe perfaqesues nga emigracioni.

-Thirrje Parlamentit te mbeshtes cdo aksion te Ambasadorit te SHBA si dhe te politikave te administrates Trump.

– Po i kerkoje Ministrit te Jashtem t’i dergoje nje note proteste Ambasades se Frances ne Tirane per lirimin e Ramush Haradinaj, i vetmi hero i gjalle i Clirimit te Kosoves.
Eshte e papranueshme qe Haradinaj eshte ndaluar me udher arresti te leshuar nga ish amdministrata me antishqiptare e mizore, ajo e Milloshevicit. Franca eshte tempulli i Lirise duke pasur primet: vellazeri, barazi dhe liri. Prandaj, kerkoj qe Ambasada e Frances ta lirojne Haradinaj dhe t’i japin cmimin e Lirise, sepse me paeimet franceze cliroje Kosoven duke i dhuruar Lirine.

-Linja ajrore Blu Panorama po tallet me shqiptaret duke i lene me ore te tera neper aeroporte pa asnje lloj motivi. Kjo kompani duhet te standardizohet si te gjitha kompanite e tjera europiane. Nuk mund te tolerohet me kjo situate.