Kabul: Talibanët e morën përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës

epa06169753 Afghan soldiers inspect the premises of a Kabul bank after a suicide bomb attack in Kabul, Afghanistan, 29 August 2017. At least five people were killed and nine were injured in a suicide bomb attack outside the Kabul bank. EPA-EFE/HEDAYATULLAH AMID
Ushtarët afganë duke inspektuar pas sulmit vetëvrasës të sotëm në një bankë në qendër të Kabulit
Ushtarët afganë duke inspektuar pas sulmit vetëvrasës të sotëm në një bankë në qendër të Kabulit

Zëdhënësi i Ministrisë së brendshme, Najib Danish, tha se sulmuesi e ka goditur hyrjen në Kabul Bank, e cila është 500 metra larg kompleksit të Ambasadës së Shteteve të Bashkuara, e cila është e fortifikuar.

Përgjegjësinë për këtë sulm e kanë marrë militantët talibanë, duke thënë se i kanë marrë në shënjestër pjesëtarët e forcave të sigurisë, që ishin duke i marrë rrogat e tyre.

Sulmet në banka, kur ushtarët dhe policët afganë i marrin rrogat e tyre, janë bërë pothuajse taktikë e rregullt për këtë grup ekstremist.

XS