Sondazh/Lezhe: Djathta me e preferuar se e Majta

Rezultatet e sondazhit te bere ne faqe jane mjaft interesante:

1. Shqiptaret vazhdojne te kene frike nga Politika dhe nuk guxojne te mbajne qendrime publike. Kjo deshmohet nga numri i vogel qe kane marre pjese ne sondazh dhe jane shprehur.

2. Djathta fiton bindshem ne zgjedhjet e ardhshme per Bashkine Lezhe. Ndocaj dhe Frokaj jane me te preferuarit ne Lezhe. Ndocaj eshte edhe me i preferuar se Frokaj. Ndocaj ka marr 15 preferenca e Frokaj 11.

2. Majta nese paraqitet me kandidate si Ardiana Jaku e ka te humbur bashkine. Cudi eshte fakti se lezhjanet kerkojne e preferojne te qeverisen nga te huajt, sepse tre preferenca shkojne per Pjerin Ndreun qe i kerkojne te lere mandatin e deputetit e te kandidoje per Bashkine Lezhe. Ndreu ka marr tre perferenca e Jaku dy.

3. Nese zgjedhjet do te beheshin me votim elektronik, pa presione shteterore, pa leke droge e pa gangstera ne fushate, Ndocaj fiton bindshem si Kryetar Bashkie.

4. LSI duket tashme nje parti e zhdukur ne Lezhe pas zgjedhjeve, sepse ish kreu i bashkise dhe deputet i LSI per Lezhen, Vikto Tusha nuk ka marr asnje preference.