Vasilin apo Kryemadhin?

Editorial

Vasili do te ishte njeriu me i duhur pas Metes per Kryetar te LSI, sepse ka nje format me zyrtar dhe ka nje eksperience me te mire si ish Kryetar i Grupit Parlamentar te LSI, por edhe si ish Minister apo n/Kryetar te Bashkise se Tiranes.
Ndersa, Monika kryemadhi eshte perfekt per pazare, tallava me te rinjt dhe per intriga.
Po kush eshte Kryetar real i LSI? Ai, eshte presidenti i Republikes dhe kete nuk ka shqiptare qe e han.
Formal eshte Monika Kryemadhi dhe ne aksion eshte Vasili. Pra, LSI eshte e vetmja parti me tre kryetar:
1. Meta (real)
2. Kryemadhi (formal)
3. Vasili (aksioni)
Nese e keni vene re keto dite Vasili po ben edhe kryetarin formal, sepse eshte i vetmi qe replikon me Ramen. E dini pse ndodh kjo?
Se pari, Kryemadhi nuk ka kapacitete per te bere liderin dhe protagonistin ditor ne politike;
Se dyti, Kryemadhi me Meten kane konflikt interesi me Ramen, Veliaj dhe nuk duan perplasje personale. Ata nuk duan te prishen me Veliaj se u duhet ne Bashki e shpresojne akoma ne nje mundesi pajtimi me Ramen permes tij.
Meta dhe Kryemadhi jane bere pishman per luften qe i shpallen Ramen, sepse nuk i kishin bere llogarite se do fitonte i vetem zgjedhjet dhe tentuan t’i rrisin pazarin e pushtetit. Me pak nuk respektusn thenien popullore: “Shtrij kembet sa ke jorganin”. Keta i shtrije kembet me shume se sa mundeshin.
Meta me Kryemadhi kane nje strategji dhe po e bejne duke investusr tek lidershipi i Veliaj e permes tij synonne te marrin drejtimin e PS.
Ky eshte skenari pas Rames e sa kohe eshte ky i fundit duket se Meta e Kryemadhi i kane dyert e mbyllura.
Ne keto rrethana do te perdorin Vasilin kunder Rames e ne fund do e braktisin kete sic bene me Manjanin apo Spahiun duke thene se ata nuk perfaqesojne linjen zyrtare te LSI.