Nuk i bën syri tërr’! Paralajmërimi i frikshëm i Artan Hoxhës: Krimi i lidhur me politikën ka dalë jashtë kontrollit, kallashnikovi ndaj Klodit na futi dridhmat të gjithëve

Nuk i bën syri tërr’! Paralajmërimi i frikshëm i Artan Hoxhës: Krimi i lidhur me politikën ka dalë jashtë kontrollit, kallashnikovi ndaj Klodit na futi dridhmat të gjithëve

Artan Hoxha tregon këshillën që ju ka dhënë të gjithë kolegëve të tij pak javë më parë, teksa i ka paralajmëruar të bëjnë kujdes, pasi krimi i lidhur me politikë apo me shtetin është bërë më i fuqishëm se kurrë dhe ka dalë jashtë kontrollit.

Ragime të shumta në radhët e gazetarëve kanë ardhur menjëherë pas sulmit që ju bë gazetares së kroniës së zezë, Klodiana Lala. Mes reagimeve është edhe ai i gazetarit të kroniës së zezë, Artan Hoxha. Ky i fundit thekson se ngjarja ka lidhje me detyrën e Lalës si gazetare dhe reportere e shkëlqyer e terrenit, ndërsa shton që ky ishte një mesazh i qartë se vija e kuqe nuk duhet shkelur nga reporteret e terrenit.

Gazetari Hoxha shkruan se Lala është kërcënuar me dhjetëra herë dhe sërish ka goditur më fort, duke i përballuar kërcënimet me forcë, ndërsa shton se ata që e kanë sulmuar këtë herë e dinë mirë sa e fortë është ajo, ndaj dhe tentojnë ta gjunjëzojnë, duke i prekur familjen.

Më tej, gazetari tregon këshillën që ju ka dhënë të gjithë kolegëve të tij pak javë më parë, teksa i ka paralajmëruar të bëjnë kujdes, pasi krimi i lidhur me politikë apo me shtetin është bërë më i fuqishëm se kurrë dhe ka dalë jashtë kontrollit.

“Pak jave me pare i keshillova koleget e mi publikisht, sidomos ata te terrenit, qe te bejne kujdes. Krimi, ai i rruges, i organizuar, i lidhur me politiken apo me shtetin eshte bere me i fuqishem se kurre. Ka dale jashte kontrollit dhe nuk ia ben syri terr para askujt. U kerkova me keqardhje te raportojne deri aty ku nuk rrezikojne jeten e tyre dhe te familjeve te tyre. Sepse ne kete vend nuk ia vlen te rrezikosh me shume”, shkruan ndër të tjera Hoxha.

Postimi i plotë i Artan Hoxhës:

Nuk ka asnje dyshim se bresheria e kallashnikovit qe ka terrorizuar dje ne mesnate familjen e koleges Klodiana Lala ka lidhje me detyren e saj si gazetare dhe si reportere e shkelqyer terreni…. Mesazhi eshte i qarte, vija e kuqe nuk duhet shkelur, nga reporteret e terrenit. Per fat te mire babai, nena e semure, vellai, motra dhe dy vajzat e Klodit qe kane qene ne banese kane shpetuar pa deme. Ngjarja me ka shokuar, me ka lene pa fjale dhe me ka tronditur pa mase. Jo thjesht pse ka vene ne shenjester Klodin me te cilen kam punuar prej 15 vitesh, ngjarja do ishte njelloj e rende sikur kedo nga reporteret apo gazetaret ta kishin vene ne objektiv.

Nuk kam pike dyshimi se Klodi do te shkurajohet apo do te humbe qofte dhe nje fije nga guximi dhe kurajo qe e karakterizon ne profesionin e saj. Nuk eshte hera e pare qe e kane kercenuar. Perkundrazi, per me shume se nje dekade e gjysem qe punoj me te, jam deshmitare dhe kam qene ne krah te Klodit kur e kane kercenuar me dhjetera dhe me qindra here, me te gjitha format e mundeshme. Pavarsisht presionit te pashembullt Klodi i ka perballuar si asnje femer gazetare qe njoh ne kete vend. Gjithnje ka dale me e forte. Trishtimi dhe tronditja kete radhe qendron ne faktin se ata qe e kane cuar mesazhin e dine kete qe sa po thashe me larte. E dine qe Klodi s’ka frike, se ate personalisht nuk e trembin dhe nuk e bejne dot te hesht. Prandaj kane synuar ta gjunjezojne duke vene ne shenjester familjen e saj. Kam punuar me Klodin qysh kur ishte studente, Ia njoh nje nga nje gjithe familjen, nga prinderit, vellai motrat, bashkeshorti dhe dy vajzat e vogla.

Ajo ka nje familje te mbrekullueshme, askush, asnjehere, asnjeri prej familjareve te saj nuk ka patur qofte dhe problemin me te vogel me ndokend. Kjo me trondit me shume. Sapo e mesova ngjarjen ne oret e para te dites, fola me Klodin. E pabesueshme, ishte ne pune ne terren duke pergatitur kroniken e dites. Timbri i zerit te saj nuk kishte asnje grame dridhje, frike apo shenje pasigurie. Ishte shpuze, prush e flake si gjithnje. Klodit nuk ia kam kurre friken, por sot jam me familjen e saj dhe uroj qe ta kalojne me sa me pak tronditje dhe dhimbje ngjarjen e mbremshme. Ajo bresheri kallashnikovi na ka futur te dridhurat te gjitheve, ne dhe familjeve tona. Familjare te Klodit, Ju nuk jeni vetem. Klodi, ti nuk do jesh kurre vetem. Me ty jane gjithe shqiptaret, nga jugu ne veri, nga Alaska deri ne Japoni, cdo nje prej tyre qe do mesoje sot per kete ngjarje.

Pak jave me pare i keshillova koleget e mi publikisht, sidomos ata te terrenit, qe te bejne kujdes. Krimi, ai i rruges, i organizuar, i lidhur me politiken apo me shtetin eshte bere me i fuqishem se kurre. Ka dale jashte kontrollit dhe nuk ia ben syri terr para askujt. U kerkova me keqardhje te raportojne deri aty ku nuk rrezikojne jeten e tyre dhe te familjeve te tyre. Sepse ne kete vend nuk ia vlen te rrezikosh me shume. Nuk kemi nevoje per deshmore ne varreza, kemi bolle, na duhen heronj te gjalle. Nuk paskam gabuar, sensoret e mi kane qene te sakte. Thjeshe nuk mendova se mesazhi i koduar do te vinte kaq shpejt, kaq i forte, kaq i drejtperdrejt…  nje bresheri e gjate kallashnikovi mbi familjen e nje reportereje…. Oh c’kob, cfare trishtimi… Ju kuptuam QARTE zoterinj kriminele. Nuk na late fije dyshimi se me ke kemi te bejme….