SOLIDARIZIMI ME FATKEQËSINE GREKE NJEREZORE, PSEUDONACIONLISTET TE MJERË.

SOLIDARIZIMI ME FATKEQËSINE GREKE NJEREZORE, PSEUDONACIONLISTET TE MJERË.

Kam ca dite qe shikoj me trishtim tragjedine mbi qytetaret grek dhe shqiptare dhe arvanitas gra, femije, pleq e plaka nje tmerr i pa pershkrueshem me fjale , ku solidarizohem me fatekeqesine e dhimbjen e cdo qytetari qe ka humb familjaret e tyre, çifte çdo rrace. Kam lexuar turli, lloj-lloj shkrimesh nga pseudo aktor idiot me diplloma te blera , nga pseudo profesor injorant pa asnje shpresë, nga pseudo patriot duke e quajte kete fatkeqesi si nje ndeshkim gjoja ndaj te zezave qe greku na ka bere nder shekuj , e urrejme grekun po jetojne dhe punojne mbi 1 milion shqiptare gjithe keto vite , e urrejme grekun po ka akoma shqiptare qe duan te shkojne te punojne atje qofte edhe me 10 euro e nuk punojne ne tokat e tyre nuk ruajne bagedite e tyre , e urrejne grekun po shkojne e bajne pushime atje dhe jo ne Shqiperi, keta patriot te ndyre dhe matrapaze . Pra nuk shoim veten nder shekuj qe jemi servilos çdo armiku , e kemi tradhtuar kombin disa here nga tradhtare shqiptare ne çdo shekull, ne i kemi fale tokat dhe detin veç per nje dore para te ndyra, pra kemi shit ato troje qe i lane me gjak nder shekuj herojt e vertet patriot te vertet , kemi investuar duke bere turizrm ne greqi dhe pak ne Shqiperi, turp tu vije, asnje armik se meriton nje perbuzje te tille ne kete fatkeqesi. Ndiehem i trishtuar nga tragjedia athinase dhe jam plotesisht i solidarizuar me dhimbjen e tyre, por jam me i trishtuar nga disa figura te ndyra qe gjoja nen petkun e patriotizmit fallso hedhin dhimbje te kaluara mbi dhimbjen e tanisheme . Bastardizimi erdhi me rilindjen e Rames dhe Metes e Berishes . Shqiptaret e vertete gjykojne e mendojne ndryshe .
EDUART NDOCAJ.