Une kam vendosur te hedh kandidaturen per kreun e bashkis se qytetit tim Lezhes qe me dhimbeset qe edhe sot pas 28 vitesh ndodhet ne gjendje te mjerueshme ku eshte abuzuar e masakruar nga çdo kryebashkiak qe e ka drejtuar edhe ky i fundit Frrokaj me keq se te gjith.

Te nderuar bashkeqytetare te mi e kuptoj qe gjate ketyre 28 viteve qe kane kaluar jeni zhgenjyer totalisht, dhe jane vite te shkuara dem jo per fajin apo paditurine tuaj, por per paaftesin apo arrogancen e klases politike te majte dhe te djathte me parti apo pa parti kane abuzuar ne menyren me te pa skrupullt me voten dhe dinjitetin tuaj duke jua vjedhur apo blere me nje çmim qesharak duke perfituar nga gjendja e veshtire ekonomike e shumices prej jush. Une nuk jam njeri i letrave apo orator i afte por menagjer i zoti padiskutim po qe ma kane zili edhe ne shtetin Italian ku une jam rezident prej vitesh dhe puna e kontributi im eshte i dukshem kudo sidomos ne fushen e ndertimtarise ku qindra bashkekombas te mi jane punesuar dhe kane perfituar edhe shtetesin Italiane fale aftesive te mije lobuese dhe menagjuese qe kam. Une kam vendosur te hedh kandidaturen per kreun e bashkis se qytetit tim Lezhes qe me dhimbeset qe edhe sot pas 28 vitesh ndodhet ne gjendje te mjerueshme ku eshte abuzuar e masakruar nga çdo kryebashkiak qe e ka drejtuar dhe une do ju jap garanci me fakte pasi keto dite kam patur kontakte ketu ne shtetin Italian me disa personalitete dhe studio qe lobojne ne Bruksel per thithjen dhe levrimin e fondeve te komunitetit europian per vendet ne zhvillim keto fonde jepen per ujsjellesa, kanalizime te ujrave te bardha dhe te zeza , infrastrukture rrugore, bujqesi, vaditje dhe kullim si dhe projekte per femije keto fonde jane te garantuara dhe do ndiqen nga perfaqesuesit e tyre hap pas hapi deri ne perfundimin e investimit por pasi te jene bere keta projekte dhe te studiohen nga ekspertet e ketyre studio e lobuese dhe kjo eshte garancia qe jap nepermjet ketyre studiove serioze hapi tjeter qe une do ndermarr qe te garantoj banoret e rrethit te Lezhes eshte shkurtimi i personelit te administrates nga 1300 ne 300 punonjes ku ne kater vite kursehen 15 miliard lek dhe kesaje shume do i shtohet investimi i komunitetit europian prej 100 milion euro ne kater vit kjo perllogarije eshte bere nga eksperte te studios me qender ne Bruksel ku per nje Bashki si Lezha me 9 njesi administrativ dhe nje popullesi prej afro 70 mije banor levrohen keta 100 milion euro per 4 vite pra besoj qe shiftat jan mese te kenaqeshme dhe nje garanci e plote dhe dua tu them qe kesaj shifre do i shtohen edhe te gjitha taksat vendore qe do mblidhen ku jan po aq te konsiderueshme qe jan mbi 60milion euro ne 4 vite . Pra edhe nje here desha te citoj me kundershtaret e mi ne fushate nuk do merrem fare ti komentoj pasi ju jeni zhgenjyer sistematikisht por do bej nje fushate dinjitoze te bazuar ne shifra dhe fakte rreale. Respekt per gjithesejcilin prej jush
I juaji Eduart Ndocaj