A ka pas mardhenie seksuale zogo-fashistja Naxhmije me Ahmet Zogun?

A ka pas mardhenie seksuale zogo-fashistja Naxhmije me Ahmet Zogun?

Xhuglini eshte kopile Signorina Delikate”… Histori e treguar bukur, vetem me anet pozitive te saj. Nga ana taktiko-profesjonale mund te thuhet se shkollimi yt qe ne vogeli (fale burses prej t`yt eti qe ishte jo me pak se Drejtori i Kryqit te Kuq ne Tirane), karakteri dhe eksperienca e fituar ne terren, kane krijuar nje funksjonare poltike te nivelit shume te larte (kuptohet, per nje vend provincjal te rrenuar nga pushtimet otomane e me tej). Por nga ana njerezore, personale, mungon transparenca.

Origjina e saj, babai, mbetet “enigme” (por dihet fare mire qe jane çifute te ardhur ne Manastir nga getot çifute te Romes (mbiemri Giuglini, me “Xh” te pershtatur ne shqip). Mamaja nga Greva, fshat i Peshkopise. Ndoshta pa e ditur, kjo grua, ka reflektuar te gjithe instiktet e gabuara qe e vendosin ne grupin shoqeror te intriganteve, arrivistave, hakmarresave, pra çifuteve, te cilet jetojne me ideale e me fjale te medha, por ne fakt veprojne dhe mbijetojne me poshtersira te vogla. Pa dashur ta ofendoj, dua te them se kjo grua ka shume gabime, shume faje, qe ka ardhur dita t`i pranoje, e te mos vazhdoje te beje teater. Fakti qe per shume gjera ka patur te drejte dhe ka vepruar mjaft mire, nuk e ben te lumtur dhe gazmore jeten e saj te mbushur plot me gabime, faje dhe tragjedira, deri ne katastrofe. I shoqi mbetet edhe ai per t`u rivlesuar, me te mirat, gabimet dhe difektet e tij. Nuk tregohet e verteta vetem duke recituar, duke ber teater, neper gazeta apo ekrane. E VERTETA ka fytyre tjeter, ka stil tjeter nga ky, ka fjale te tjera. Shum turp qe njerez qe jane tashme arkivole ambulante kane frike nga apo nuk dine fare se çfare eshte e VERTETA. Kjo tregon qe jane te gatuar vetem me GENJSHTRA dhe kane mbijetuar vetem fale tyre.

Pse nuk tregon ku keni bujt ne Diber kur keni ik nga Manastiri (Bitola) ne Tirane?! Natyrisht, nuk mund te te fajesoj ty per çfare ka ditur dhe çfare misjoni ka patur babai yt me katapultimin e tij nga qyteti i Alfabetit shqip, Manastiri, per ne Tirane, kryeqytetin e Shqiperise se Re qe po fuqizohej ne Ballkan e qe shihej me frik e me armiqesi nga fqinjet, e ketej e te pertej detit. Ti di shume gjera, por nuk flet. Kjo te rendon dhe te ben akoma edhe me te pabesueshme. Mbremjet e tua “me shoqet” e Institutit Pedagogjik ne darkat mondane qe Ahmet Zogut organizonte, i harrove ?! A nuk ishe ti nje vazje e lire qe nuk pranoje shamine e fese dhe qe enderroje boten e lire te Haki Stermillit ?! Vetkuptohet se per nje provincjale te hutuar, kurioze, arriviste te gatshme per gjithçka, mbremjet ne mjedisin mondan te Monarkut ishin rast e deli rast. Dhe Zogu shquhej per kodosh, kjo dihet boterisht. A e kishe pare apo takuar Enverin ne ato darka, pasi ka deshmi se ai ishte shume shume i afert me vet Ahmet Zogun, por edhe me motrat e tij, njeren pas tjetres, per mos te thene qe ishte edhe si biçim i fejuari me njeren prej tyre, por ende jo zyrtarisht ?! Per keto na fol dhe leri teatrot ! Sepse keto percaktojne qarte vijen tende vepruese, motivet, shkaqet dhe pasojat !!! Babai yt ishte me gen çifut nga getot e Romes. Ne momentet kur Shqiptaria po ringrihej, familjet mbreterore serbe te Kragjirgjeviçve dhe Savojave te Italis i lidhin me martese kurorat e tyre. Nderkohe 2 here kishte ardhur me ushtri Italia e Savojave ne Shqiperi dhe kish deshtuar me turp. Babai yt vjen nga Manastiri dhe Tirane dhe behet Drejtori i Kryqit te Kuq italian ne Shqiperi. Ti me burse ne Istitutin italian dhe e ftuar disa here ne mbremjet e çuditshme qe organiznote Mbreti Zog ne Oborrin e tij privat. Po aty nje agjente tjeter qe italianet dhe sllavet i kishin futur Zogut ne Oborr, Vera Kolombi, mamaja e Kristaq Rames (Zogut). Pse nuk tregon per njohjen me Marien (Veroniken) qe vinte nga Bosnja ne Shkoder e me pas ne Tirane ?! Italianet erdhen perseri me ushtri ne 1939-en, prap me turp. Te gjithe ata qe kishin marre pjese ne Vlore per ngritjen e flamurit te Pavarsise, dolen kundra pushtimit italian. Cuditerisht i vrave ti mbas 44-es. Te tjere i vrave gjate luftes. Partine komuniste shqiptare e themeluan jugosllavet ne 41-shin dhe statuti origjinal i saj eshte ende ne Rome. Roma vepronte nen rrogoz, kurse jugosllavet hakmerreshin haptas. Lidhja Serbi-Itali me kuroren Mbreterore deshi edhe kuroren e Gjergj Kastriotit duke e detyruar Zogun me force. Kordinjono hynte e dilte ne Shqiperi edhepse raportet formale zyrtare ishin prere keqas. E urrente Shqiperine dhe albanologjine. Nga kush e kishte lejen ky njeri te hynte e te dilte ne Shqiperi? Patriotet shqiptare, baballaret e Pavarsise, ishin te gjithe te shkolles gjermanike-austriake dhe e kundershtuan haptas italianizmin e Shqiperise. Ti ishe italianistja par exellance. Ata u sharruan te gjithe mbas 44-es. Sidomos Ndre Zadeja, ai qe i tregoi vendin Kordinjanos, dmth i tregoi se çfar ishte Shqiptaria qe ai aq shume e urrente. Kishat dhe tempujt qe deshmonin kulturen dhe lashtesine e popullit tone u rrenuan me nje dor, befas. Nga kush ?! A mos ishe ti valle investimi me i madh i atyre qe u lidhen me kurore, Serbve dhe Italianeve, per te rrenuar Shqiptarine e per te nxjerre ne pah se kulture, fe` e tradite kishte vetem ne Itali e ne Serbi ?! Cilat jane lidhjet e tua me çifutet e Italis dhe strukturat e tyre?! Pse erdhi e te intervistoi ty “Corriere della Sera” pas atentateve te 11 shtatorit, e pikerisht ketu ne Laprake, “signorina delikate”?! Kaq kisha un ! Sepse jam mesuar te flas seriozisht dhe t`i bej gjerat gjithone seriozisht, pavarsisht nga rezultati i tyre… Lidhjet e tua me qarqet masonike çifute pergjate jetes tende, cfare ndkimi kane patur ne rrjedhen e shtetit shqiptar, ne katastrofen aktuale qe perjetojme sot: pa histori, pa memorje, pa kuadro, pa baballaret e historise sone, te Pavarsise sone?! Pse i vrave me te miret, cfar nevoje kishe ? Kush te shtyu ?! Fol ! Pse nuk flet ?! Ku mendon se do shkosh kesaj rruge te shemtuar, te shtrembet e te erret ku ke ecur pergjate jetes tende ?! Geni i çifutes dhe kompleksi i provincjales qe do patjeter t`i ngjitet pushtetit,te jete e para, te behet e gjithpushtetshme, ka ndikur gjithe jeten tende, per te keq… Dibranet te njohin mir dhe e din qe nuk je nga Dibra. I masakrove, i perndoqe, i grabite, u kerkoje floririn, pasurit qe kishin. Kjo ne fakt ishte edhe porosia e Cubrillovicit ne 1913-en, qe “nese doni te shkaterroni shqiptaret, shkaterroni Shkodren dhe Dibren, shkodranet dhe dibranet, sepse ne keto 2 komunitete fle mençuria, pasuria dhe forca ushtarake e shqiptareve”. Ti kete porosi e zbatove pik per pik, me ndergjegje ose pa ndergjegje, thjesht si agjente rutine, e dhene vetem pas pushtetit dhe pas karrieres tende personale, nje lloj frustrimi dhe dufi prej provincjaleje dhe endacakaje pa rronj e pa deg.

(Shenimet jane mare nga komentet ne INTERNET)