Skandali, zbulohen zyrtarët pa shkollë që po diplomohen nga Nikolla, reagon Berisha: Kallam Dështaku…

Një skandal kanë zbuluar studentët protestues në universitetin e Vlorës “Ismail Qemali”, aty ku sot po diplomohen zyrtarët e lartë të shtetit, me dijeninë e ministres së Arsimit Lindita Nikolla dhe punësuar jashtëligjshëm pa diploma, me dijeninë e ministrit Damian Gjiknuri.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar ndaj këtij denoncimi duke publikuar të plotë, mesazhin e studentëve:  “Në Shqipëri Kallam Dështaku ka ndaluar studimin me korrespondencë. Por lejohet për zyrtarët kanabistë. Lexoni mesazhin e studentit të universitetit “Ismail Qemali” në Vlorë!” ka ftuar Berisha në vijim.

Zyrtarët pa diplomë, që denoncohen nga studentët, janë me poste drejtuese: Redion Ismailaj, shef regjistrimi në KSHA Vlorë; Marjo Lulaj me detyre kontroll fizik, Eridian Osmenaj me detyre specialist pranimi dhe Shkelzen Çuni, komisioner patentash.

Denoncimi i studentëve të Fakultetit të Inxhinierisë Mekanike Vlorë:

Përshëndetje Doktor!

Studentët e Fakultetit të Inxhinierisë mekanike nga universiteti “Ismail Qemali” në Vlorë po ju shkruajnë.

Denoncimi që ne po bëjmë është aq i rëndë sa një nga ministrat e Ramës duhet të kërkojë falje publike dhe të japë dorëheqjen urgjentisht.

O ministrja Nikolla, o ministri Gjiknuri është në rregull me institucionet në varësi, se të dy bashkë smund të jenë.

Përveç tarifave që janë të papërballueshme për jetesën në Vlorë, ne po fyhemi dhe moralisht sesi është e mundur që Fakulteti yne po mbushet me zyrtarë të punësuar në shtet me një orar zyrtar 8 me 4, në drejtori shërbimi dhe, pa e frekuentuar fare fakultetin, këta po marrin diplomën.

Na largoni zyrtarët e korruptuar që janë të punësuar në shtet nga fakulteti.

Fakulteti I inxhinierisë është fakultet që kërkon sakrifica.

Na largoni zyrtarët që na kanë marrë nga 300 mijë lekë për një patentë makine dhe tani juve na i sillni në fakultet dhe na i diplomoni me lekët që na kanë marrë.

Na fyeni rëndë.

Zyrtarë që duhet të jenë në postet e punës duke i shërbyer qytetarëve dhe zyrtare që duhet ta kenë mbaruar njëherë këtë arsim dhe pastaj të punësohen.

Turp për ministren Nikolla që po lejon që fakulteti të pranojë zyrtarë të punësuar në shtet.

Turp për ministrin Gjiknuri që po mban në pune gjysmën e KSHA Vlorë pa mbyllur arsimin në vende pune, ku kërkohet ta kesh mbaruar këtë arsim dhe pastaj të punësohesh.

Turp për ju Edi Rama!

Ne sakrifikojme duke frekuentuar mesuar dhe punuar dhe kamarier naten per te perballuar jetesen dhe normale do kemi dhe provime te mbartur dhe per keto kredite ne duhet te pagojme dyfish por nuk mjaftojne keto por dhe te fyemi moralisht sesi zyrtat e shteti miqe te ministrit pa ardhur fare marin nje diplome qe kerkon sakrifica.

Konkretisht Redion Ismailaj me detyre prej 4 vitesh, shef rregjistrimi në KSHA Vlorë dhe kete vit me detyre kontroll fizik, mbylli provimet kete vit, ku ne kete post duhet te kesh mbaruar sistemin 3 plus 2, te maresh titullin inxhinier dhe pastaj te firmosesh si i tille.

Kete vite na kane ardhur dhe tre te tjere po nga kjo drejtori, Marjo Lulaj me detyre kontroll fizik, Eridian Osmenaj me detyre specialist pranimi dhe Shkelzen Cuni ku ky i fundit punoj prej tre muajsh komisioner patentash dhe s’ka turp me te madh ku nje nga shoket tane student ne kete fakultet u vleresua nga ky qe me ligj ky duhet te kete mbaruar sistemin 3 plus 2 pa te jete i afte te vleresojë dike per te marrë patenten e automjetit, ku te gjitha keto patenta te mara ne kete periudhe kohore jane te pavlefshme,kurse sot ky eshte studente me ne.

S’ka turp me te madh!

Dhe njehere ne vit keta persona qe na vine ne shkolle na mburen sesa mike e kane ministrin dhe na thojne kot sa lodheni se ne kete vend po s’pate ministrin mike nuk punesohesh dot.

T’i publikoje diplomat e miqve te tij ministri Gjiknuri ne media nese keto qe po themi s’jane te verteta po jua sigurojme qe ska ç’te publikoje se keta i kemi studente me ne.

Sakrifikojme dhe punojme qe neser te marrim titullin inxhinier qe te punesohemi ti sherbejme familjeve tona dhe shtetit tone.

Po me fal ku do punesohemi ne, kur vendet zihen nga te paaftet qe blejne diplomat pa ardhur fare.

Si ishte ajo shprehja e Rames ku doktori, inxhinier dhe cdo profesionit mos te zevendesohesh me kepucar dhe te paafte dhe keta do benin reforma administrative dhe reforma arsimore.

Pra keta mbyllen sistemin part time qe ti sjellin te gjithe rilindasit zyrtar shteti ku duhet te jene ne vend pune per te marr diplomen me kohe te plote se diploma e pare nuk bente per keta. I besuam dhe i votuam se na mashtruan bukur.

U bejme thirje nepermjet teje qe ta publikosh kete lajm qe te ngrihen dhe studente te tjere te fakulteve te tjere se dhe keto fakultete jane te mbushur me zyrtare shteti. Te ngrihemi se po na pine gjakun te ngrihemi per te ardhmen tone se neser do jete vone.

Image