MINIERAT/ Ish-deputeti Eduart Ndocaj, denoncon kushtet e vështirë të punë: Oligarkia gjakpirëse “shtrydh” minatorët dhe i con drejt vdekjes me kushtet që u ofron

Sekretari i Përgjithshëm i Aelancës Demokristiane, njëherazi dhe kandidati i kësaj force politike për kreun e Lezhë, Eduart Ndocaj, përmes një postimi në facebook, ka reaguar ashpër ndaj incidentit të ndodhur në minierën e Bulqizës, ku mbetën të plagosur dy minatorë. Kushtet e rënda në të cilat punojnë kata minatorë, si dhe vëshirësitë e shumta me të cilat përballen, janë bërë objekt i reagimeve të herë pas hershme nga z. N docaj, i cili në mënyrë permanente sinjalizon për rrezikun evident të minatorëve shqiptarë, pasi, kompanitë administruese të këtyre minierave nuk investojnë në kushte.

E tillë është dhe kompania ACR e cila administrohet nga oligarku Samir Mane, do të shprehej Ndocaj në denoncimin e tij, duke kërkuar nga instancat shtetërore marrjen e masave dhe evitimin e tragjedive që mund të ndodhin në këto miniera.

Ja denoncimi i plotë që bën ish-deputeti Eduart Ndocaj:

STOP OLIGARKUT ZAMIR MANE NJË PËRBINDËSH GJAKPIRËS QË FITON 40MILON EURO NË VIT DUKE FJETUR DEKLAROJ AI. JA NGA KUSH I FITON KY BANDIT.
Një aksident i rëndë ka ndodhur para pak minutash në minierën e Bulqizës, pjesë e cila administrohet nga kompania ACR e oligarkut bandit Samir Mane.
Dy minatorë (SKLLEVËRIT MODERN) janë plagosur rëndë teksa kanë qenë duke punuar në nivelin e 16 të galerisë, pasi kanë marrë plagë të shumta në kokë dhe në trup.
Minatorët (SKLLEVERIT MODERN) janë dërguar në gjendje të rëndë për jetën në drejtim të Spitalit, ndërsa janë identifikuar si Bukurosh Manuka 26 vjeç dhe Bardhul Gjoka 51 vjeç.
Policia e Lleshit klounit Rames bashkpunon me mafien e biznesit , Nuk ka nzierr asnjë njoftim nga ana e policisë apo kompanisë mafioze lidhur me ngjarjen, dhe në kushtet në të cilat janë aksidentuar minatorët punojnë si ne vitet 800 pa asnje kusht apo dinitet .
Biznesmeni bandit Mane e ka blerë ACR-në në vitin 2013, dhe prej asaj kohe shumë ngjarje janë tentuar të fshihen, ku shumë minatorë përballen çdo ditë me kushtet ekstreme të punës. Zgjohuni Shqiptar zgjohuni Dibran ,Burrelas, Hasian,Kuksuan, Mirditor, Pukjan , Tropojan zgjohuni kunder mafies dhe qeverise kriminale po ju marrin shpirtin avash avash këta bandit të veshur me pushtet e si biznesmen.

Fotografia e Eduart Ndocaj Deputet