“Ndërkombëtarizimi” i vjedhjes së votime të 30 qershorit, Ndocaj i shkruan ish-kongresmenit amerikan Jozef DioGuard: Shqipëria po rrezikon të shndërrohet në një autokraci me frymëzim modelin erdoganist

Në fushatën e tij për ndërkombëtarizimin e vjedhjes dhe manipulimit masiv që iu bë votimeve të 30 qershorit, kreu i Partisë së Bashkimit Demokristian Shqiptar, Eduart Ndocaj, krahas letrës drejtuar përfaqësive diplomatike në Shqipëri, ka zgjedhur të “sinjalizojë” dhe miqtë e Shqipërisë të përtej Atlantikut, duke i ftuar të kontribuojnë për rikthimin e normalitetit politik në Shqipëri, pasi me situatën e krijuar dhe me zhytjen e vendit në një krizë të thellë politike, Shqipëria po rrezikon të shndërrohet në një autokraci me frymëzim modelin erdoganist.

Në letrën drejtuar Z. Jozef DioGuardi, ish-kongresmeni amerikan me origjine shqiptare, Ndocaj është ndalur gjatë në nevojën e madhe që ka Shqipëria për miqtë tanë, të cilët duhet të ndërhyjnë në mënyrë urgjente për të riktheyr dialogun politik mes palëve si premisa e duhur e vazhdimësisë së aspiratës sonë për integrim euro-atlantik.

Ja letra e Ndocajt, dërguar Z. Jozef DioGuardi Ish-kongresmeni amerikan me origjine shqiptare:

Z. Jozef DioGuardi Ish-kongresmeni amerikan me origjine Shqiptare !
Vendi im dhwe i juaj Shqipëria miku im dhe i gjithë shqiptarëve është në rrezik, kur shembem sistemin gjakatar të dikaturës komuniste, kishte një slogan mjaft domëthënës: “E duam Shqipërinë si gjithë Europa!” Europa për ne, ishte aspirata e kahershme e orientimit për progres dhe civilizm. Sot, pas 29 vitesh, përpjekjesh dhe orvatjesh për instalim të demokracisë dhe të principeve të saj, gjendemi në një udhëkryq të pashembullt, i cili rrezikon ta kthejë vendin tim në pikën e referimit të një autokracie që zhvillohet me “bekimin” tuaj. Shkëlqesia Juaj! 30 qershori, është vula e dështimit të të gjithëve, juaja dhe e jona, që janë investuar për demokraci dhe shtet të së drejtës në Shqipëri. Përvecse, lejuat në mënyrë të pakuptimtë, zhvillimin e një procesi, që në vendet tuaja respektive as nuk mund të mendohet, është për t’u habitur qëndrimi symbyllurazi ndaj fenomenit të vjedhjes dhe të manipulimit masiv të votave që “maxhoranca” bëri në të gjithë Shqipërinë, edhe pse konkuronte pothuajse e vetme. Unë, Eduart Ndocaj, u përfshiva në garën e 30 qershorit si kandidat për bashkinë e Lezhës, duke besuar, se monitorimi juaj, do të ishte korrekt dhe në përputhje të plotë me standardet europiane, si dhe u imponova në rivalitet, me një format perëndimior sipas edukimit tim disavjecar dhe përvojës sime në vendin fqinj të Italisë mike. Edhe pse përballë kisha maxhorancën qeverisëse përmes një përfaqësuesi të denjë të katapultuar në politikë përmes strukturave dhe veprimtarisë së tij kriminale, një individ që u kap në përgjimet e gazetës gjermane BILD, si i përfshirë në dosjen e nxehtë të zgjedhjeve të zhvilluara në vitin 2016 në Dibër; një individ që është larguar nga radhët e policisë së shtetit si i inkriminuar, prapëseprapë unë besoja se disa vlera të demokracisë nuk do të dhunoheshin kaq brutalisht dhe me vendosmëri nga qeveria. Në Lezhë, asgjë nuk ishte demokratike! Jo vetëm që nuk janë lejuar të votojnë lirshëm, pasi presioni dhe shantazhi nga ana e bandës së kandidatit socialist ishte evidente dhe prezente gjatë gjithë kohës së fushatës, por është tjetërsuar tërësisht rezultati, duke falsifikuar dhe duke manipuluar në mënyrë ordinere vullnetin e zgjedhësve dhe të qytetarëve lezhianë. Përmes kësaj letre, shkëlqesëia Juaj, kërkoj vëmendje të shtuar ndaj vendit tim, pasi po rrëshqasim drejt një sistemi erdoganist dhe putanist, të cilit nuk do i shërbente as Europës për vetë gjeopolitikën dhe rëndësinë e Shqipërisë në rajonin e nxehtë të Ballkanit. Demokracia është pushteti që ushtrohet përmes votës, dhe këtë gjë, ju e dini më mirë se sa ne, prandaj jepini rëndësinë e duhur 30 qershorit, duke e zhbërë, si dhe duke apeluar klasën politike shqiptare për dialog që do të conte drejt marrjes së përgjegjësive për gjithë cfarë ndodhi me të ashtuquajturat zgjedhje. Për të kuptuar përmasat e asaj cfarë ka ndodhur më 30 qershor, po vë në dispozicionin tuaj, prova të llahtarshme, që kutërbojnë aromë fekalesh të organizuara dhe të menaxhuara në mënyrë të tillë nga vetë qeveria dhe përfaqësuesit e saj, si kandidatë në bashkitë e vendit.
Me respekt për Ju dhe për vlerat e demokracisë europiane Eduart Ndocaj,
SEKRETAR I PERGJITHESHEN I ADK, DHE KRYETARI PBDKSH
EDUART NDOCAJ

Fotografia e Eduart Ndocaj

Fotografia e Eduart Ndocaj

Fotografia e Eduart Ndocaj