E quajti “ekstremist katolik’, Ndocaj reagon ndaj historianit: Jazexhiu, një bastard gjakprishur që iu shërben interesave antikombëtare…

Memoriali kushtuar viktimave të grushtit të dështuar të Shtetit në Turqi, më 15 korrik të vitit 2016, i vendosur në një zonë të Parkut të madh të Liqenit në Tiranë,  vazhdon të prodhojë një debat, i cili ka përfshirë kategori të ndryshme dhe figura të njohuara të jetës publike shqiptare.

Opioni publik, në tërësinë e tij nuk e ka mbështetur ngritjen e një memoriali të tillë, pasi “dëshmorët e rënë” dhe që përkujtohen në atë pllakatë, nuk gjejnë asnjë korrelacion me realitetin historiko-politik të Shqipërisë.

Sot, ka shpërthyer përmes një reagimi në profilin e tij, ish-deputeti Eduart Ndocaj, i cili e ka marrë pikënisjen e reagimit të tij pikërisht nga një prononcim i historianit Olsi Jazexhiu, teksa ky i fundit e akuzonte “kaubosjin” si ekstremist katolik, apo dhe si nxitës i bandave katolike që veprojnë apo kanë një veprimtari me sfond islamofob.

Në kundërpërgjigjen e tij, Ndocaj e ka konsideruar Jazexhiun, një bastard gjakprishur që iu shërben interesave antikombëtare të atyre që për 5 shekuj mbajtën dhe robëruan kombin tonë duke e cuar deri në asimilim.

Ja reagimi i plotë i ish-deputetit Ndocaj:

Olsi JazekGji, një këlysh turk apo mongol, (njëlloj është), një bastard antishqiptar që paguhet nga mongoli erdoganis, këtë e di të sigurt se rastësisht kemi një mik të përbashkët e Olsi thotë s’më plas fare për islamin e turkun, por unë marrë ato lekë e jetoj me këtë formë duke sharë e baltosur kombin shqiptar, duke share e baltosur figurat e rëndësishme të kombit tonë, qe krenohet bota me to sic janë Nënë Tereza, Gjergj Kastrioti. Ky plehrë, fundërrinë e jashteqitjes otomane, ky gjakprishur e pjelle e mbrapshtë e farës turke që leh shqip, duhet ndaluar nga prokuroria, sepse egziston nje ligj që mbron Flamurin kombëtar,heronjtë e kombit dhe figurat e shquara të shqipes. Prokuroria ose është antishqiptare, sic e demostron haptas qeveria aktuale ku kryeministrin tonë faqezi e quajnë “qeni Erdoganit”, ose kjo prokurori duhet ti ndalë këta profanatorë antishqiptarë terroristë që predikon sa herë del në TV luftë dhe percarje fetate, tallet me Nën Terezë,n me heroin kombëtar Gjergj Kastriotin, duke shkelur haptas mbi ligjet shqiptare e kushtetuteë tonë. Ky bastard sqipfolës i paguar nga qeveria armiqësore pesë shekullore turke, ku vrau, preu shqiptarët, tentoi të na zhdukte si komb, si gjuhë në bashkëpunim me Serbinë për 550 vjet por s’ia dolën, dhe ky i ashtuquajtur historian, Olsi faqeziu, s’do ketë shumë shanse, sepse do i shkurtohet ajo gjuhë e mallkuar! Ky komb kaq armiqësor e përcarës, si turqit dhe serbët, si në Shqipëri e Kosovë investojnë në terrorizëm, dhunë, urrejtje dhe percarje kombëtare, duke investuar në figura te fëlliqura, si Olsi JazekGjiu, nje historian injorant, me diplome doktorature falso, si disa hoxhallarë të vetshpallur, mjeker fëlliqur, që i ka quajtur i madhi Haradinaj. Ky komb mongolesh(turqit) që po sulmon figurat tona komëtare në bashkëpunim me armiqtë e brendshëm e tradhëtarë, si Olsi faqeziu, dhe disa politikanë majtas e djathtas, investon në qindra xhami që s’kemi nevojë fare për to, ndërsa në Serbi qeveria turke po investon 100 kilometra autostradë, në dhjetëra fabrika të ndryshme. Ajo që më bëri të reagoj, kundër këtij spurdhjaku, Olsi mongolit, është se ai në një video, me injorancën e tij më sulmoi mua, duke më më quajtur terrorist; më quan ekstremist katolik vetëm e evtëm se është prishur pmemoriali i disa mongolëve tek “kodrat e liqenit”, që s’ di ta dallojë ai, e quan busti i të rënëve për demokracinë e sulltanit gjakatar të shekullit 21-t Erdoganit. Unë, me aq forcë sa kam, mbroj dinjitetin kombëtare ndaj këtyre terroristëve dhe gjakprishurve otomanë e mongolë. Ja përse, ajo pllakatë e turpit me emra mongolësh duhet hequr nga vendi bashkë me Olsin terroristin, me gjithe ata terroristë të shkruar si dëshmorë të një lufte civile turke. Ashtu, sic kam deklaruar, se duhen hequr shumë si kjo pllakatë, e shumë si ai Olsi mongoli , sic është klasa politike majtas e djathtas, e shumë e shumë hamza të tjerë. Nëqoftëse, drejtësia s’merret me këta antishqiptarë, unë ftoj cdo shqiptare, kudo që ta shohin Olsi terroristin, në emër të Nënë Terezës e në emër të Gjergj Kastriotit, po mbi tëgjitha në emër të flamurit tonë kombëtar, qe ky i ka dhunuar, sa herë që flet, t’ia shkurtojnë gjuhën këtij mongoli të ndyrë! Rroft Gjergj Kastrioti! Rroftë Nëna e gjithë botës, Gongje Bojaxhiu nga Shqiperia! Rroftë kombi shqiptar! Vdekje tradhtëarëve të kombit tonë!

Ja reagimi i Jazexhiut per Media Nova: