Home » Entries posted by Redaksia (Page 15)

Strategjia për punësim, Rama: Nuk vuajmë për ligje, por për zbatimin e tyre

Strategjia për punësim, Rama: Nuk vuajmë për ligje, por për zbatimin e tyre

“Shqipëria nuk ka vuajtur asnjëherë për strategji, por për jetësimin e tyre. Problemi ynë kryesor nuk ka qenë mungesa e legjislacionit, përshtatja me legjislacionin e BE-së apo mungesa e planeve, por mënyra e zbatimit të tyre”. Kështu u shpreh sot kryeministri Edi Rama, përgjatë prezantimit të “Strategjisë Kombëtare për Punësim…

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT) ka dal shumë dobët edhe në listën e rangimit të universiteteve nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni. Nga rezultatet e publikuara, USHT është i radhitur në vendin e 9 apo në mesin e tabelës nga 20 universitetet e vlerësuara shtetërore dhe private në…

“The Guardian”, Moyes-it: Si mund ta lësh Januzajn jashtë grupit!

“The Guardian”, Moyes-it: Si mund ta lësh Januzajn jashtë grupit!

Media “kryqëzon” Moyesin Në mënyrë surprizë, Adnan Januzaj, jo vetëm nuk ka qenë pjesë e formacionit bazë, por sikur të mos mjaftonte kjo, trajneri i Manchester United, David Moyes, nuk preferoi ta merrte as në bankinë mesfushorin e talentuar, që ka bërë një udhëtim bosh në Greqi. Por, kjo zgjedhje…

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Analizat gjenetike-molekulare në Strazburg e kanë dhënë përgjigjen e tyre përfundimtare se mes eshtrave të dërguara për analiza janë edhe ato të heroit kombëtar Isa Boletini dhe djalit të tij, të cilët tashmë i janë dorëzuar Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu,…

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

Studentët e Luginës së Preshevës në universitetet shqiptare në Maqedoni akoma mbeten pa zgjidhje. Në një takim të djeshëm midis USHT-së dhe Sektorit të Punëve të Brendshme të Tetovës u bë thirrje që studentët të rregullojnë statusin e vendqëndrimit në përputhje me ligjin për të huaj dhe se për këtë…

Kufij Shengen për internetin?

Kufij Shengen për internetin?

Gjermania dhe Franca po konsultohet për një të ashtuquajtur “Shengen Routing”. Të dhënat duhet të mbeten mundësisht brenda Evropës. Por a mbron kjo vërtet nga përgjimi apo i shërben vetëm kompanive të IT? Shkurtesa “www” do të thotë “world wide web”, pra një rrjet mbarëbotëror dhe si i tillë pa…

1 13 14 15