Home » Entries posted by edi (Page 2)

Katarsi i Monikes ndaj Metes

Katarsi i Monikes ndaj Metes

LSI ka probleme te medha, sepse ka mekatet e bera ne qeverisje me Berishen e mekate te tjera me te medha te bera me Ramen. Ne keto rrethana, LSI ka nje problemem te madhe, besueshmerine tek qytetaret. Nuk ka me kuriozitet se LSI do te jete ndryshe me PD, pasi…

Azem Hajdari, eshte “Che-ja” shqiptare

Azem Hajdari, eshte “Che-ja” shqiptare

Nga Alban Daci Shoqëritë ngrihen mbi modele dhe shumë herë modelin kthehen në mite, pasi ata sakrifikohen për ideale që janë modele të përbashkëta zhvillimit. Ardhja e demokracisë në Shqipëri ka qenë një proces i vështirë me plot sakrifica. Nëse ka një simbol të mirëfilltë vitet e para të demokracisë,…

Marredhenia simbiotike krim-pushtet

Marredhenia simbiotike krim-pushtet

Editorial Nga Alban Daci Nese nuk nderpritet lidhja simbiotike krim-pushtet, Shqiperia s’do kete kurre zgjedhje te lira e per rrjedhoje, qytetaret s’do kene lirine. Marredhenia simbiotike krim-pushtet nuk eshte nje hamendesi, propagande apo iluzion, por eshte nje realitet dhe madje nje realitet i frikshem qe qytetaret e prekin cdo dite.…

Fitorja e Merkel dhe Demokristianet shqiptare

Fitorja e Merkel dhe Demokristianet shqiptare

Nga Alban Daci N/Kryetar Partia Bashkimi Demokristian Shqiptar Merkel fiton per here te katert ne Gjermani dhe demokristianet fitojne perseri ne Gjermani. Kjo eshte nje deshmi e qarte se alternativa dhe filozofia demokristiane mbeten nje alternative reale qeverisese dhe po ashtu nje faktor i rendesishem ne vendet me te forta…

A i duhet Albin Kurti Kosovës?

A i duhet Albin Kurti Kosovës?

Nga Alban Daci Albin Kurti, ka merita të jashtëzakonshme në këto vite, sepse ka qenë një alternativë ndryshe në lidhje me proceset esenciale të Kosovës. Albin Kurti është padyshim simboli dhe ideatori i VV si subjekt politik. Megjithatë, në të vërtetë, ai, nuk e krijoi këtë rrymë, sepse kjo ishte…