Home » Archives by category » Aktualitet (Page 274)

Xhufi: Financimet dhe varësia nga Greqia, plagët që Klosi i zbuloi Kishës Ortodokse

Xhufi: Financimet dhe varësia nga Greqia, plagët që Klosi i zbuloi Kishës Ortodokse

Historiani Pëllumb Xhufi e cilëson të paprecedent reagimin e Sinodit të Shenjtë të KOASH ndaj ish-kreut të SHISH-it, Fatos Klosi. Në një intervistë për MAPO, Xhufi shprehet se radikalizimi fetar, qoftë islamik, katolik apo ortodoks mund të izolohet vetëm atëherë kur politikanët shqiptarë të marrin guximin të hartojnë një ligj…

Rasmussen: “Shqetësim ekstrem” për situatën në Ukrainë

Rasmussen: “Shqetësim ekstrem” për situatën në Ukrainë

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, ka thënë se është “ekstremisht i shqetësuar” për përshkallëzimin e tensioneve në pjesën lindore të Ukrainës.  Në deklaratën e sotme, zoti Rasmussen e ka denoncuar “fushatën e orkestruar të dhunës nga separatistët prorusë, që synojnë destabilizimin e Ukrainës si shtet i pavarur”.…

Maqedoni: Përfunduan votimet në zgjedhjet presidenciale

Maqedoni: Përfunduan votimet në zgjedhjet presidenciale

Në Maqedoni janë mbyllur vendvotimet për zgjedhjet presidenciale, që janë parë si test për partinë udhëheqëse në qeverinë e këtij vendi, WMRO-DPMNE.  Zyrtarët zgjedhorë thanë se zgjedhjet ishin të qeta, por ka pasur disa probleme të vogla teknike. Këto zgjedhje janë bojkotuar nga partneri shqiptar i partisë WMRO-DPMNE në qeveri,…

A po krijohet një “Jugosllavi e re ekonomike”?

A po krijohet një “Jugosllavi e re ekonomike”?

Seancat e përbashkëta të qeverive të vendeve të ish-Jugosllavisë janë shpeshtuar. Ka dhe ekspertë që thonë se bashkëpunimi është bazë e zhvillimit ekonomik, pasi që këto vende në BE nuk mund të futen para vitit 2020. Konsultimet qeveritare Serbi-Maqedoni. Seancat e Qeverisë së Serbisë dhe Republikës Serpska kanë qenë forumi…

Fleckenstein: luftimi korrupsionit prioritet për qeverinë e Shqipërisë

Fleckenstein: luftimi korrupsionit prioritet për qeverinë e Shqipërisë

Politika në Shqipëri është bërë për shqiptarët dhe jo për institucionet në Bruksel, thotë në bisedë me DW eurodeputeti socialdemokrat gjerman, Knut Fleckenstein, anëtar i grupit të PE për Shqipërinë dhe Kosovën. DW: Zoti Fleckstein, si i vlerësoni zhvillimet aktuale në Shqipëri? Knut Fleckenstein: Qeveria e dalë nga zgjedhjet parlamentare të…

Nikoliq: Bisedimet me Prishtinën duhet të kenë kornizë të re

Nikoliq: Bisedimet me Prishtinën duhet të kenë kornizë të re

Kryetari i Serbisë Tomislav Nikoliq e ka njoftuar sot shefin delegacionit të BE në Beograd Michael Davenport me hapat për formimin Qeverisë së re të Serbisë dhe për zhvillimet në Kosovë. “Bisedimet me Prishtinën duhet të kenë një kornizë të re institucionale që duhet ta miratojë Kuvendi i Serbisë, për…

Shkarkohen nga puna, ish-punonjësit e pyjores në protestë

Shkarkohen nga puna, ish-punonjësit e pyjores në protestë

Ish-punonjësit e pyjores në Pukë dhe Koplik protestojnë kundër shkarkimit nga puna padrejtësisht, ndërsa paralajmërojnë përshkallëzim të protestave në rast se nuk rikthehen sërish në vendet e punës. Një ditë më parë Ministria e Mjedisit dërgoi në rrethin e Pukës njoftimin e kontratës së punës për rreth 40 punonjës të…