Home » Archives by category » Aktualitet (Page 279)

Didi-Maxhuni, intensifikim i bashkëpunimit policor mes Shqipërisë dhe Kosovës

Didi-Maxhuni, intensifikim i bashkëpunimit policor mes Shqipërisë dhe Kosovës

Drejtori i Pёrgjithshёm i Policisё sё Shtetit, Artan Didi, zhvilloi sot njё takim me Drejtorin e Pёrgjithshёm tё Policisё sё Kosovёs, Shpend Maxhuni dhe delegacionin e kryesuar prej tij. Nё qendër tё këtij takimi ishte ecuria e deritanishme e bashkëpunimit mes policive e tё dy vendeve, si dhe intensifikimi i…

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca dhe Polonia kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” me zhvillimet në Krime të Ukrainës dhe u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të bëjnë gjithçka të mundur për të ulur tensonet. Deklarata është bërë nga ministrat e jashtëm të tre vendeve të Bashkimit Evropian. Tre ministrat…

Skandalet e Diplomacisë

Skandalet e Diplomacisë

Tafil Duraku    Tash e pesëmbëdhjetë vjetë të plota dhe më tepër, bile edhe shumë më përpara, skandalet e diplomacisë vendore e ndërkombëtare, sa vinë e shtohen në kurriz të shqiptarëve dhe të Shqipërisë shqiptare. Deklarata më e re antishqiptare del nga goja e diplomatit evropian, Komisionerit për Zgjerim, Stefan…

Kuvendi interpelancë me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Nikolli

Kuvendi interpelancë me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Nikolli

Kuvendi interpelancë me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Nikolli Deputetja  e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Kejdi Mehmetaj zhvilloi sot një interpelancë me Ministren e Arsimit dhe Sportit, Lindita Nikolli lidhur me masat e parashikuara nga ministria për problemet e organizimit dhe administrimit të Maturës Shtetërore 2014. Në fjalën e saj…

SHBA, NASA zbulon 715 planetë të reja

SHBA, NASA zbulon 715 planetë të reja

715 planetë ka zbuluar në galaksinë e Tokës, agjencia hapësinore e Shteteve të Bashkuara-NASA Shkencëtarët njoftuan ditën e mërkurë se teleskopi i fuqishëm i NASA-s, i quajtur Kepler, është përdorur për të gjetur këto planetë dhe se tani janë mbi 1,700 planete të identifikuara në galaksinë tonë. Ata bënë të…

Në Pakistan i hiqet bllokada NATO-s

Në Pakistan i hiqet bllokada NATO-s

  Një parti pakistaneze, e cila ka bllokuar rrugën që përdorej nga NATO-ja, për të dërguar furnizime në Afganistan, ka njoftuar se i ka dhënë fund fushatës së saj. Aktivistët e partisë Tehreek-i-Insaaf, të udhëhequr nga Imran Khan, kanë mbajtur të bllokuar rrugën nga qyteti veriperëndimor i Pakistanit, Peshauar, gjatë…

Thaçi takoi Kurzin dhe Llukshiqin

Thaçi takoi Kurzin dhe Llukshiqin

Kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Sebastian Kurz. Siç njofton kabineti i kryeministrit, në takim është biseduar për zhvillimet politike në Kosovë dhe në rajon, për marrëdhëniet ndërshtetërore mes Kosovës dhe Austrisë dhe për perspektivën evropiane dhe euroatlantike të Kosovës. Po…

Replikë në lidhje me shkrimin e Eshref Ymeri me titull “Ribashkimi i trojeve shqiptare! 17-02-2014- (Nëntë pyetje dhe nëntë përgjigje)”

Replikë në lidhje me shkrimin e Eshref Ymeri me titull “Ribashkimi i trojeve shqiptare! 17-02-2014- (Nëntë pyetje dhe nëntë përgjigje)”

Alban Daci  I nderuar profesor z. Ymeri, së pari të falënderoj që ke bërë një shkrim të tillë ku me zell e me shumë pasion e ke shkruar për mua dhe Frontin Demokristian Shqiptar. Dua të japin versionin e vërtetë të fakteve dhe jo iluzione apo pasioni të orientuar nga…