Home » Archives by category » Aktualitet (Page 302)

Skandali i përgjimit shkakton protesta të dhunshme në Stamboll

Skandali i përgjimit shkakton protesta të dhunshme në Stamboll

Pas një përgjimi telefonik që me gjasë i është bërë kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan, e implikon këtë të fundit në aferë korruptive. Fill pas këtij veprimi është irrituar në masë populli, i cili është ngritur në protesta të dhunshme kundër këtij akti të paprecedent. Partia kryesore e opozitës, (Partia…

Strategjia për punësim, Rama: Nuk vuajmë për ligje, por për zbatimin e tyre

Strategjia për punësim, Rama: Nuk vuajmë për ligje, por për zbatimin e tyre

“Shqipëria nuk ka vuajtur asnjëherë për strategji, por për jetësimin e tyre. Problemi ynë kryesor nuk ka qenë mungesa e legjislacionit, përshtatja me legjislacionin e BE-së apo mungesa e planeve, por mënyra e zbatimit të tyre”. Kështu u shpreh sot kryeministri Edi Rama, përgjatë prezantimit të “Strategjisë Kombëtare për Punësim…

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Edhe një rangim skandaloz i USHT

Universiteti Shtetëror i Tetovës (USHT) ka dal shumë dobët edhe në listën e rangimit të universiteteve nga Ministria e Arsimit dhe Shkencës në Maqedoni. Nga rezultatet e publikuara, USHT është i radhitur në vendin e 9 apo në mesin e tabelës nga 20 universitetet e vlerësuara shtetërore dhe private në…

“The Guardian”, Moyes-it: Si mund ta lësh Januzajn jashtë grupit!

“The Guardian”, Moyes-it: Si mund ta lësh Januzajn jashtë grupit!

Media “kryqëzon” Moyesin Në mënyrë surprizë, Adnan Januzaj, jo vetëm nuk ka qenë pjesë e formacionit bazë, por sikur të mos mjaftonte kjo, trajneri i Manchester United, David Moyes, nuk preferoi ta merrte as në bankinë mesfushorin e talentuar, që ka bërë një udhëtim bosh në Greqi. Por, kjo zgjedhje…

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Konfirmohet vërtetësia e eshtrave të Isa Boletinit

Analizat gjenetike-molekulare në Strazburg e kanë dhënë përgjigjen e tyre përfundimtare se mes eshtrave të dërguara për analiza janë edhe ato të heroit kombëtar Isa Boletini dhe djalit të tij, të cilët tashmë i janë dorëzuar Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë. Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu,…

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

S`ka asnjë zgjidhje për studentët e Luginës në Maqedoni

Studentët e Luginës së Preshevës në universitetet shqiptare në Maqedoni akoma mbeten pa zgjidhje. Në një takim të djeshëm midis USHT-së dhe Sektorit të Punëve të Brendshme të Tetovës u bë thirrje që studentët të rregullojnë statusin e vendqëndrimit në përputhje me ligjin për të huaj dhe se për këtë…