Home » Archives by category » Bota (Page 2)

Vazhdon dhuna kunder myslimaneve ne Birmani

Vazhdon dhuna kunder myslimaneve ne Birmani

Rreth 370 kryengritës Rohingya dhe 13 forca të sigurisë kanë vdekur në luftimet që kanë përfshirë pjesën veriperëndimore të Birmanisë, javën e fundit, bëri të ditur ushtria e këtij vendi. Kombet e Bashkuara, në anën tjetër, njoftuan për rreth 40,000 myslimanë Rohingya që kanë kaluar kufirin nga Birmania në Bangladesh.…

SHBA dhe aleatët të shqetësuar për raketën verikoreane

SHBA dhe aleatët të shqetësuar për raketën verikoreane

Pamje e lansimit të mëparshëm të një rakete balistike në Korenë Veriore Shpërndaje Presidenti amerikan, Donald Trump, dhe kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe, janë pajtuar për ta shtuar presionin kundër Koresë Veriore, pasi Pheniani sot herët në mëngjes, e ka lansuar një raketë balistike mbi Japoninë, ka njoftuar Zyra e…

Kabul: Talibanët e morën përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës

Kabul: Talibanët e morën përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës

Ushtarët afganë duke inspektuar pas sulmit vetëvrasës të sotëm në një bankë në qendër të Kabulit Shpërndaje Zyrtarët afganë thonë se nga sulmi i sotëm vetvrasës në një bankë në qendër të kryeqytetit Kabul në Afganistan, janë vrarë së paku pesë vetë dhe plagosur tetë të tjerë. Zëdhënësi i Ministrisë…

NATO e shqetësuar nga stërvitjet ushtarake Rusi-Bjellorusi

NATO e shqetësuar nga stërvitjet ushtarake Rusi-Bjellorusi

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Moskës që të përmbushë angazhimet ndërkombëtare dhe të bëhet transparente në lidhje me lojërat e luftës, të planifikuara për muajin e ardhshëm në Bjellorusi dhe Rusi perëndimore. “Do t’i vëzhgojmë nga afër stërvitjet që zhvillohen muajin e ardhshëm”, tha Stoltenberg…

Protestat e anti-kapitalistëve në Hamburg. Korrik, 2017.

Protestat e anti-kapitalistëve në Hamburg. Korrik, 2017.

Gjermania ilegalizon një ueb-faqe të ekstremit të djathtë Gjermania ndaloi një portal të ekstremit të djathtë, duke e akuzuar për nxitje të dhunës dhe tubimin e aktivistëve, që kanë shkaktuar trazira gjatë samitit të G20-ës (grupit të vendeve të industrializuara), muajin e kaluar, në Hamburg. Nga tash e tutje është…

Trump kërcënon Meksikën me trupat ushtarake

Trump kërcënon Meksikën me trupat ushtarake

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar me anë të një telefonate, homologun e tij meksikan, se do të dërgojë ushtrinë amerikane për t’u “kujdesur” për njerëzit e këqinj në Meksikë, nëse ushtria ë kësaj të fundit nuk ia del të kujdeset për veten. Sipas një eksperti transkriptimi telefonatash, me “njerëz të…