Home » Archives by category » Bota (Page 25)

Ukraina refuzon kryesimin e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura

Ukraina refuzon kryesimin e Bashkësisë së Shteteve të Pavarura

Bjellorusia ka marrë kryesimin e Bashkësisë së Shteteve të Pavarur nga Ukraina, e cila ka refuzuar të udhëheqë organizatën. Ministri i Jashtëm bjellorus, Uladzimer Makey, ka thënë se Bjellorusia, si kryesuese e re e kësaj Bashkësie, do të mbështesë forcimin e marrëdhënieve të mira fqinjësore brenda bashkësisë. Qeveria e Ukrainës,…

Palestinezët paraqesin 15 kërkesa për njohje ndërkombëtare

Palestinezët paraqesin 15 kërkesa për njohje ndërkombëtare

Autoritetet palestineze kanë paraqitrur kërkesa për t’iu bashkuar 15 mekanizmave dhe konventave ndërkombëtare, një veprim ky që kërcenon prishjen e bisedimeve me Izraelin, të ndërmjetësuara nga Shtetet e Bashkuara. Ky hap nga autoritetet palestineze erdhi në prag të përfundimit të negociatave me Izraelin, më 29 prill. Presidenti palestinez Mahmud Abbas,…

Papa Françesku rrëfen mëkatet

Papa Françesku rrëfen mëkatet

Rrëfimi nuk është vetëm për njerëzit e thjeshtë dhe mëkatarët, por është edhe për ata që janë të brendshëm në kishë. Nga fotoja ku është Papa Françesku duket i ulur në gjunjë dhe rrëfen mëkatet e tij. Kjo të themi i ka shokuar të gjithë pasi pas predikimit, ai u…

Kerry dhe Lavrov takohen të dielën në Paris

Kerry dhe Lavrov takohen të dielën në Paris

Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry, do të takojë ministrin e Jashtëm rus, Sergei Lavrov, mbrëmjen e së dielës në Paris. Lajmin e ka konfirmuar zëdhënësja e Departamentit amerikan të Shtetit, Jen Psaki.Dy zyrtarët do të bisedojnë për situatën në Ukrainë, pas aneksimit që i ka bërë Moska Gadishullit të…

Obama: Kufijtë e Europës nuk mund të ndryshohen me forcë

Obama: Kufijtë e Europës nuk mund të ndryshohen me forcë

Në Bruksel, Presidenti përmendi përsëri Kosovën dhe argumentoi se nuk mund të bëhen paralelizma mes Kosovës dhe rastit të Krimesë. Flamuri shqiptar krahas atij amerikane kane shoqeruar gjate gjithes fjalimit Presidentin Obama.   Zëri i Amerikës Presidenti Obama tha se kufijtë e Evropës nuk mund të ndryshohen me forcë. Ai i…