Home » Archives by category » Bota (Page 28)

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca, Polonia, të shqetësuara për Krimenë

Gjermania, Franca dhe Polonia kanë thënë se janë “thellësisht të shqetësuara” me zhvillimet në Krime të Ukrainës dhe u kanë bërë thirrje të gjitha palëve që të bëjnë gjithçka të mundur për të ulur tensonet. Deklarata është bërë nga ministrat e jashtëm të tre vendeve të Bashkimit Evropian. Tre ministrat…

Në Pakistan i hiqet bllokada NATO-s

Në Pakistan i hiqet bllokada NATO-s

  Një parti pakistaneze, e cila ka bllokuar rrugën që përdorej nga NATO-ja, për të dërguar furnizime në Afganistan, ka njoftuar se i ka dhënë fund fushatës së saj. Aktivistët e partisë Tehreek-i-Insaaf, të udhëhequr nga Imran Khan, kanë mbajtur të bllokuar rrugën nga qyteti veriperëndimor i Pakistanit, Peshauar, gjatë…

Komplikohet situata në Ukrainë, trupat ruse në Krime

Komplikohet situata në Ukrainë, trupat ruse në Krime

Grupe rivale protestuesish janë mbledhur jashtë parlamentit të Krimesë. Qindra aktivistë pro-rusë janë duke protestuar kundër qeverisë së re të Ukrainës, e cila ka ardhur në pushtet pas protestave antiqeveritare që kanë rrëzuar presidentin Viktor Yanukovych, të shtunën. Protestuesit kërkojnë rikthim në Kushtetutën e Krimesë të vitit 1992, e cila…

Skandali i përgjimit shkakton protesta të dhunshme në Stamboll

Skandali i përgjimit shkakton protesta të dhunshme në Stamboll

Pas një përgjimi telefonik që me gjasë i është bërë kryeministrit turk, Recep Tayyip Erdogan, e implikon këtë të fundit në aferë korruptive. Fill pas këtij veprimi është irrituar në masë populli, i cili është ngritur në protesta të dhunshme kundër këtij akti të paprecedent. Partia kryesore e opozitës, (Partia…

1 26 27 28